XVIII PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Już 18. raz do Kościana na zaproszenie Powiatowego Środowiskowego Domu  Samopomocy przyjechali artyści reprezentujący 17 placówek z całej Wielkopolski, by zaprezentować się podczas Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych.

Tańce, piosenki, scenki kabaretowe i teatralne zagościły na deskach Kościańskiego Ośrodka Kultury w środę, 4 października 2023 roku.

– Dziękujemy za zaproszenie na tę piękną uroczystość. Myślę, że to wyjątkowy konkurs, bo biorą w nim udział wyjątkowi artyści. Gratuluję wszystkim artystom odwagi występowania na scenie. Wszyscy jesteście wspaniali, wszyscy macie talent i będziemy was wszystkich z radością podziwiać – witała gości Dorota Słowińska, Wicestarosta Kościański. W wystąpieniu pani starosta podziękowała także opiekunom za to, że dzięki swej pracy pozwalają się swoim podopiecznym rozwijać i promować.

Organizatorami tegorocznego Przeglądu Artystycznego Osób Niepełnosprawnych, podobnie jak w latach poprzednich, był  Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie oraz Stowarzyszenie „Jesteśmy Wśród Was”.

– W trakcie Przeglądu osoby niepełnosprawne mają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i talentów. Udział  w Przeglądzie wzmaga aktywność twórczą, pozwala doznawać i odkryć bogactwo własnych pomysłów. Dostarcza zabawy rozwijającej wyobraźnię i pobudzającej kreatywność – mówi Kinga Poniży – Sieracka, kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu  Samopomocy w Kościanie.

Tegoroczne pełne energii i artystycznej pasji występy oceniało jury w składzie:

– Dorota Słowińska – Wicestarosta Kościański,

– Anna Miler – prowadząca w Kościańskim Ośrodku Kultury dziecięce kółko plastyczne  i warsztaty z ceramiki, które są jej pasją,

– Elżbieta Kwaśna – pedagog z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kościanie, aktywnie wspiera organizatorów prawie od samego początku.

Jury, zgodnie z regulaminem oceniało ogólne wrażenia, dobór repertuaru, pomysłowość, scenografię, kostiumy i charakteryzację. Występujących oklaskiwali liczni goście. Wśród nich znaleźli się samorządowcy z Iwoną Bereszyńską, Przewodniczącą Rady Powiatu Kościańskiego na czele. Na widowni zasiedli także szefowie zaprzyjaźnionych placówek powiatowych i instytucji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi.

Za udział w Przeglądzie placówki otrzymują nagrody rzeczowe. W tym roku był to zestaw multimedialnych ćwiczeń pamięci i koncentracji oraz zestaw kolorowych markerów.

Jury wyróżniło zespoły reprezentujące: Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu, Warsztaty Terapii Zawodowej w Zaborowie, Zespół Szkół Specjalnych w Kościanie.

Zorganizowanie Przeglądu było możliwe dzięki dotacjom, jakie Stowarzyszenie „Jesteśmy Wśród Was” otrzymało z Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Gminy Miejskiej Kościan oraz środków PFRON będących w dyspozycji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W obsłudze imprezy organizatorów wsparli pracownicy Kościańskiego Ośrodka Kultury i niezawodni wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. F. Ratajczaka w Kościanie.

W Przeglądzie wystąpiły:

 1. Zespół: PLAGIAT – Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie,
 2. Zespół: SIOSTRY ŚDS-IANKI – Środowiskowy Dom Samopomocy im. Wernera Kenkel we Włoszakowicach,
 3. Zespół: DZWONKOWI – Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu,
 4. Zespół z Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach,
 5. Zespół: DIALOG – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grodzisku Wielkopolskim,
 6. Zespół: KRZYWINIACY – Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywiniu,
 7. Zespół: WTZ RYDZYNA – Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „PRO-ACTIV” w Rydzynie,
 8. Zespół: SUPER STARS – Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „PRO-ACTIV” w Rydzynie,
 9. Zespół: PIĘKNI I MŁODZI – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rakoniewicach,
 10. Zespół: MAREK BIELSKI – Dom Pomocy Społecznej w Mościszkach,
 11. Zespół: SZKOLNA ORKIESTRA – Zespół Szkół Specjalnych im. M. Konopnickiej w Kościanie,
 12. Zespół: KĄKOLE – Środowiskowy Dom Samopomocy w Kąkolewie,
 13. Zespół: TARANTELLA – Środowiskowy Dom Samopomocy w Kościanie,
 14. Zespół: TO NIE MY – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach,
 15. Zespół: KABARET DYZIO – Środowiskowy Dom Samopomocy w Lesznie,
 16. Zespół: NIEZAPOMINAJKA – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Grońsku,
 17. Zespół: WUTEZECIAKI – Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie.

 

Najnowsze artykuły