TWÓJ PIES – TWOJA ODPOWIEDZIALNOŚĆ

W ostatnim czasie często jesteśmy informowani o psach, które biegają luzem pod rogach i polach. Psy nie tylko nie są na smyczach, ale pozostają bez jakiegokolwiek nadzoru. Z takim między innymi problemem zgłaszają się do dzielnicowych mieszkańcy powiatu. Ostatnie takie zgłoszenia miało miejsce w minioną niedzielę, które dotyczyło ataku agresywnego psa, które zakończyło się śmiercią znacznie mniejszego psiaka.

W ostatnich tygodniach otrzymujemy bardzo dużo zgłoszeń o takich sytuacjach. Ostatni i najbardziej tragiczny przypadek miał miejsce w minioną niedzielę tj. 17 września br. ok. godziny 16:35 w Kościanie przy ulicy Granicznej. Spokojny spacer z psem typu york, prowadzonego na smyczy, został przerwany w momencie, kiedy z jednej z posesji wybiegł swobodnie biegający pies typu amstaf. Niestety atak agresywnego, znacznie większego psa zakończył się tragicznie – zaatakowany pies zmarł. Przybyli na miejsce policjanci ustalili właściciela psa, który został ukarany mandatem karnym za wykroczenie z art. 77kw – niezachowanie należytych środków przy trzymaniu psa. Dodatkowo właściciel musi się liczyć z możliwością dochodzenia roszczeń przez pokrzywdzonego z powództwa cywilnego.

Jednym z wielu obowiązków właściciela czworonogów jest obowiązek odpowiednie pilnowania swoich psów i sprawowania nad nimi właściwej kontroli. Zwierzę biegać luzem może tylko w miejscach wyznaczonych, np. na wybiegach czy w takich, w których nie będzie stanowił zagrożenia dla ludzi, innych zwierząt oraz samego siebie. Reasumując, psa nie możemy puszczać luzem ani na osiedlu, ani w lesie gdzie może gonić dziką zwierzynę ani w pobliżu dróg, gdyż może wbiec na jezdnię.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela nie tylko wymóg wyprowadzania psa na smyczy jeżeli pies nie reaguje na komendy przywołania, a w niektórych przypadkach także w kagańcu. Przypomnijmy, że obowiązek zakładania psu kagańca podczas spaceru dotyczy psów ras agresywnych. W Polsce do takich ras zaliczają się:

amerykański pit bull terrier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler; akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.

Jednak to nie jedyne przypadki, gdy właściciel psa ma obowiązek prowadzenia w kagańcu swojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli pies każdej innej rasy (także nierasowy lub w typie rasy) idąc na smyczy stwarza swoim zachowaniem zagrożenie dla ludzi lub innych, musi mieć założony kaganiec. Często spotykamy się z sytuacjami, gdy pies idąc na smyczy zaatakował innego psa (także na smyczy) bo właściciel nie potrafił nad nim zapanować. Jeśli nasz pupil zaatakuje podczas spaceru człowieka lub inne zwierzę, musimy liczyć się z możliwą grzywną w wysokości nawet 1000 zł. Jeśli dojdzie do zagrożenia życia lub poważnych obrażeń ciała, konsekwencje mogą być dużo poważniejsze, a sprawa może trafić do sądu.

Podczas naszych interwencji często spotykamy się z tłumaczeniem, że pies biegnie luzem, bo nie jest agresywny. Ale nie każdy lubi gdy do niego podchodzi obcy pies, nawet jeśli nie ma złych zamiarów. Na takie zachowania wyczuleni są szczególnie właściciele innych czworonogów, zwłaszcza lękliwych, gdyż to ich pupil w obawie przed natrętnym intruzem, może ugryźć ponieważ nie będzie miał jak uciec.

Obowiązek wyprowadzania psa na smyczy i w kagańcu regulują także wewnętrzne przepisy, które regulowane są przez poszczególne gminy i warto się z nimi zapoznać.

Kolejna ważna sprawa dotyczy kontaktów pies – dziecko.

Nigdy nie pozostawiajmy małych dzieci z psami, nawet jeśli jest to pies kogoś z naszej rodziny czy dobrego znajomego i z natury jest psem łagodnym. Taki pies też potrafi zaatakować, szczególnie gdy mały człowiek uzna, że psa można pociągnąć za ucho, ogon, czy włożyć palec do nosa albo pyska. Pies to nie zabawka tylko żywa istota odczuwająca ból, strach i także będzie się bronić.

Przepisy dotyczące trzymania zwierząt nakładają na właścicieli psów obowiązki w kwestii odpowiedniego zabezpieczenia miejsca zamieszkania psa.

Jeśli pies biega swobodnie po terenie posesji, musi ona być tak zabezpieczona by zwierze z niej się samotnie nie oddaliło. Dobrym rozwiązaniem jest zamykanie furtki od wewnątrz, by osoby postronne jej nie otwarły i nie umożliwiły tym samym ucieczki naszemu psiakowi. Art. 77 kodeksu wykroczeń mówi: „kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Bardzo dobrą praktyką jest umieszczenie na furtkach tabliczek informujących o tym, że na posesji znajduje się pies.

Kolejnym zgłaszanym policji problemem jest puszczanie psa luzem w lesie

Jest to niezgodne z prawem. Art. 166 kw. ( z wyjątkiem psów uczestniczących w polowaniu oraz psów wykorzystywanych do celów specjalnych będących w trakcie szkolenia. Za puszczanie psa luzem w terenie leśnym grozi kara grzywny albo kara nagany. Inna sprawa, że puszczając czworonoga luzem w terenie na którym żyje dzika zwierzyna, sami narażamy go na niebezpieczeństwo utraty życia, bo tak może zakończyć się spotkanie psa z dzikiem.

Psie parki czyli tzw. wybiegi dla psów

Takie psie wybiegi także mają swój regulamin i należy się do niego stosować. Z całą pewnością na taki wybieg psy agresywne, niezależnie od rasy, właściciele muszą wprowadzać w kagańcu jeżeli znajdują się na nim inne zwierzęta i ich opiekunowie.

Zabezpieczenie odpowiednich warunków bytowych czworonogowi

Właściwe warunki to między takie, które zabezpieczą zwierzę przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Zwierzę należy chronić zarówno przed zimnem jak i upałem. Pies, który nie mieszka w domu, musi mieć dobrze dopasowaną do swojej wielkości budę, powinna ona być szczelna żeby zabezpieczyć zwierzę przed opadami, ocieplona w mroźne dni i wyścielona np. słomą. Także latem zwierzę powinno mieć możliwość schowania się przed słońcem. Buda nie może być metalowa (wykonana np. z beczki, gdyż nagrzana promieniami słonecznymi dla psa staje się niebezpieczną pułapka. Właściciel czworonoga zobowiązany jest zapewnić mu odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Jeżeli pies zabezpieczony jest na posesji za pomocą łańcucha, to nie może być on krótszy niż 3 metry, a zwierze nie może być na tej uwięzi dłużej niż 12 godzin.

Z całą pewnością mieszkaniem dla psa nie jest balkon!!!. Zwierzę nie może być na nim pozostawiane na całe dnie!

Obowiązek dbałości o kondycję zdrowotną psa

Kolejnym obowiązkiem posiadacza czterech łap jest szczepienie zwierzęcia przeciwko wściekliźnie. Uchylanie się od obowiązku corocznego szczepienia psa przeciwko tej groźnej chorobie jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny nawet do 5 tys. zł. W przypadku pogryzienia osoby postronnej przez psa niezaszczepionego, jego właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Należy pamiętać, że wścieklizna jest nie tylko groźna dla psów ale także bardzo niebezpieczna dla osób pogryzionych przez chore na wściekliznę zwierzę.

Psy chorują jednak nie tylko na wściekliznę, ale też na wiele innych chorób. Opiekun czworonoga ma obowiązek leczyć chorego zwierzaka i robić wszystko by ulżyć mu w cierpieniu. Zaniedbanie tego obowiązku, skazanie psa na cierpienie i ból jest przejawem znęcania się nad zwierzęciem.

Znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem

Przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem zagrożone jest karą 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli osoba znęca się nad zwierzęciem ze szczególnym okrucieństwem kara wzrasta do 5 lat pozbawienia wolności.

Należy też pamiętać, że w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami sąd może dodatkowo orzec nawiązkę od 500 do 100 000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt oraz przepadek zwierzęcia.

Przypominamy, pies nie ponosi odpowiedzialności za swoje czyny. Odpowiedzialnym za życie czworonoga, jego zachowanie, warunki życia oraz wszelkie szkody przez niego wyrządzone jest zawsze jego właściciel bądź opiekun! Porzucenie zwierzęcia to też przestępstwo!

W trakcie robienia zdjęcia nie ucierpiało żadne zwierzę.

AZ/JL

Źródło: KPP Kościan

5 1 vote
Article Rating

Najnowsze artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x