OCZYSZCZALNIA BĘDZIE PRODUKOWAĆ PRĄD

Na kościańskiej oczyszczalni ścieków trwa budowa instalacji kogeneracyjnej, która z biogazu będzie wytwarzać energię cieplną i elektryczną.

Postępy prac omawiano na kolejnej radzie budowy, która odbyła się we wtorek, 12 września. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wykonawcy, inwestora i burmistrz Kościana.

Inwestycja pozwoli zagospodarować nadmiar biogazu, który powstaje podczas oczyszczania ścieków. Obecnie jest on wykorzystywany do produkcji energii cieplnej na potrzeby procesu technologicznego oraz do ogrzewania wszystkich budynków oczyszczalni ścieków. Gazu jest jednak kilkukrotnie więcej i jego nadmiar musiał być wypalany. Teraz zostanie wykorzystany do produkcji prądu.

– Samorząd Kościana stawia na odnawialne źródła energii. Po fotowoltaice przyszedł czas na instalację kogeneracyjną, która podczas spalania biogazu wytwarzać będzie energię cieplną i elektryczną. Poza oszczędnościami przyniesie to także efekty ekologiczne – mówi burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Wyprodukowany prąd ma zaspokoić potrzeby oczyszczalni w kilkudziesięciu procentach. Przewidywana moc elektryczna jednostki kogeneracyjnej wyniesie ok. 0,1 MW. Jak wynika z obliczeń, inwestycja powinna się zwrócić w kilkanaście miesięcy.

– Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem i ustalony w umowie termin zakończenia prac jest niezagrożony – informuje Dawid Borkowski, prezes miejskiej spółki Wodociągi Kościańskie.

Instalację zaprojektowała i buduje firma TEDOM Poland z Katowic. Inwestycja ma się zakończyć do końca listopada br.

0 0 votes
Article Rating

Najnowsze artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x