DOŻYNKI POWIATOWO-GMINNE KIEŁCZEWO 2023 – VIDEO

Featured Video Play Icon

W pełnym słońcu, od uroczystego korowodu, w którym brały udział liczne delegacje z wieńcami dożynkowymi rozpoczęły się w niedzielę, 10 września 2023 roku dożynki powiatowo – gminne w Kiełczewie. Gospodarzem uroczystości był Starosta Kościański, Wójt Gminy Kościan oraz sołectwa wsi Kurowo, Pianowo, Nowe Oborzyska i Kawczyn. W uroczystościach wzięli udział licznie przybyli goście i mieszkańcy powiatu.

Uroczystości dożynkowe na placu wiejskim w Kiełczewie rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji rolników i mieszkańców powiatu kościańskiego. Magdalena Czapczyk i Szymon Ruskowiak z Kurowa, tegoroczni starostowie dożynkowi, powitali gości i poprosili duchownych o odprawienie dziękczynnego nabożeństwa.

Podczas mszy świętej, którą odprawili ks. dziekan Paweł Skrzypczak oraz ks. Krzysztof Lewandowski i ks. Jacek Markowski zostały pobłogosławione i poświęcone wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa, gminy i powiat oraz chleby. Modlono się m.in. o szacunek dla rolników i dla ich pracy.

Po nabożeństwie część obrzędowo – artystyczną wykonał zespół „Złote Kłosy” z Bonikowa. Artyści do symbolicznego obtańczenia wieńców dożynkowych zaprosili Henryka Bartoszewskiego, Starostę Kościańskiego i Andrzeja Przybyłę, Wójta Gminy Kościan. Po tańcach starosta i wójt odebrali z rąk starostów dożynkowych symboliczny bochen chleba.

W konkursie na najlepsze wieńce dożynkowe jury nagrodziło sołectwa Kurowo i Witkówki. Nie zabrakło licznych atrakcji, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Czekały na nich m.in. wystawa maszyn rolniczych, przepyszne jedzenie, dmuchańce, animatorzy, strzelnica ASG, strzelanie z łuku i lot helikopterem. Liczne stoiska handlowe kusiły przybyłych swoją ofertą. Można było także podziwiać Poznańskich Bambrów, wziąć udział w warsztatach ginących zawodów lub przejechać się sportowym samochodem. Wszyscy zebrani mieli możliwość podziwiania występów zespołu folkowego „Tytka”, grającego we włoskich klimatach Dario Isidoris. Licznie przybyłych mieszkańców powiatu kościańskiego do zabawy tanecznej porwał zespół „Royal Cover”. Impreza zakończyła się po godzinie pierwszej. Podczas dożynek trwała zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu medycznego, leczenie i rehabilitację 15-miesięcznego Aleksandra Jurgi z Czempinia- chorującego na dysplazję zaciskającą klatki piersiowej https://www.siepomaga.pl/aleksander-jurga oraz Aleksandra Mikołajczaka- ucznia szkoły w Bonikowie, zmagającego się z nowotworem złośliwym mózgu https://www.kawalek-nieba.pl/aleksander-mikolajczak/

Najnowsze artykuły