DOTACJA NA WYMIANĘ ŹRÓDEŁ CIEPŁA NA PROEKOLOGICZNE URZĄDZENIA GRZEWCZE

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 września br. ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowanie zadań związanych z wymianą systemów ogrzewania opartych na paliwie stałym na niskoemisyjne.

Z dofinansowania ze środków Gminy Miejskiej Kościan skorzystać mogą wszystkie podmioty (przedsiębiorcy, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe i osoby fizyczne) posiadające tytuł prawny do nieruchomości.

Dofinansowanie obejmuje m. in. zakup kotła gazowego, olejowego, pelletowego, elektrycznego, pompy ciepła.

Kwota, jaką można uzyskać z tytułu dofinansowania wynosi 3 000 zł.

Wnioski należy składać w terminie od 1 września do 31 października br. dla inwestycji których realizacja planowana jest od stycznia  2024 r. ( po zawarciu umowy).

CZYSTE POWIETRZE I CIEPŁE MIESZKANIE

Dodatkowo w trybie ciągłym można skorzystać z dofinansowania w ramach rządowych programów:

  1. 1.    Czyste Powietrze” – program rządowy finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Program skierowany do właścicieli budynków jednorodzinnych w ramach którego można wymienić przestarzały piec grzewczy, tzw. kopciuch na nowoczesne źródło ciepła m.in. pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny. Jednak nie tylko, albowiem jego beneficjenci mogą również otrzymać wsparcie na termomodernizację domów jednorodzinnych oraz np. na fotowoltaikę. Maksymalna kwota, jaką można uzyskać
z tytułu dofinansowania wynosi 136 200 zł.

  1. 2.    „Ciepłe Mieszkanie” – program rządowy finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Program skierowany jest do właścicieli lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych.
Dofinansowanie obejmuje m. in.: zakup kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła. Realizując powyższe zadanie dodatkowo można otrzymać dofinansowanie na montaż instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.                                Maksymalna kwota, jaką można uzyskać z tytułu dofinansowania, wynosi  39 900 zł.

Szczegółowych informacji udziela i wnioski przyjmuje Wydział Ochrony Środowiska

i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego Kościana  (Al. Kościuszki 22, 64-000 Kościan – I piętro, pok. 122, tel. 65 512 18 38, e-mail: kos@koscian.pl ).

 

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA

Zgodnie z obowiązującą w Wielkopolsce uchwałą „antysmogową” z końcem  2023 r. trzeba będzie wyłączyć z eksploatacji kotły bezklasowe.

Smog w Polsce to ogromny problem, który w głównej mierze jest konsekwencją niewłaściwego ogrzewania budynków. Jednym z najważniejszych sposobów na walkę ze smogiem jest wymiana pieców na bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska urządzenia grzewcze.

W Kościanie, jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, użytkowanych jest ok. 500 kotłów na paliwo stałe nie spełniających unijnych norm, czyli kotłów bezklasowych, będących jedynym źródłem ogrzewania.

W dniu 18 grudnia 2017 r. Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę Nr XXXIX/941/17 w sprawie wprowadzenia, na obszarze województwa wielkopolskiego, ograniczeń lub zakazów eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw zwaną potocznie uchwałą antysmogową. Zgodnie z jej zapisami poszczególne rodzaje kotłów mogą być eksploatowane do:

  • 1 stycznia 2024 r. – kotły bezklasowe,
  • 1 stycznia 2026 r. – kominki i kozy niespełniające wymogów ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe,
    • 1 stycznia 2028 r. – kotły spełniające wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012
0 0 votes
Article Rating

Najnowsze artykuły

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarosław
Jarosław
16 dni temu

Sejmik zadecydował o zakazie? Prosze o nazwiska tych osób i pomoc prawna o odszkodowanie za zakaz.