UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 84. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

Władze Powiatu Kościańskiego 1 września 2023 roku oddały hołd poległym i zamordowanym podczas II Wojny Światowej.

Przed południem odbyły się uroczystości w lesie w Kurzej Górze. Hołd pomordowanym 9 listopada 1939 roku przez hitlerowców Polakom w imieniu mieszkańców powiatu oddali: Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański, Iwona Bereszyńska, Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego i Dorota Lew-Pilarska, członek Zarządu Powiatu Kościańskiego.

Zebrane delegacje przywitał gospodarz uroczystości Andrzej Przybyła, Wójt Gminy Kościan, który dziękując za przybycie, wskazał na to, że wojny powoduje wykluczanie i dyskryminacja całych narodów i poszczególnych grup społecznych, brak chęci do rozmów i kompromisów.

W uroczystości wzięły udział delegacje młodzieży ze szkoły w Racocie i Starym Luboszu, samorządowcy z Gminy Kościan i Miasta Kościana, przedstawiciele Nadleśnictwa Kościan, przedstawiciele sołectwa Kurza Góra oraz członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

W południe odbyły się uroczystości na pl. Niezłomnych w Kościanie. Tu także delegacja władz Powiatu Kościańskiego złożyła kwiaty na tablicach upamiętniających poległych za Ojczyznę.

Piotr Ruszkiewicz, Burmistrz Miasta Kościana, przypominając o milionach ofiar podkreślał, że dzięki ich bohaterstwu przetrwał polski naród, który dziś może cieszyć się z wolności. Podkreślił, że od zakończenia wojny Polacy mogą żyć w pokoju, ale o jego kruchości świadczy atak Rosji na Ukrainę. Burmistrz przypomniał o zaangażowaniu Polaków i ich pomocy dla sąsiadów.

W kościańskich uroczystościach wzięli udział samorządowcy, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele Nadleśnictwa Kościan, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna, harcerze, członkowie Stowarzyszenia Strzeleckiego i Historycznego im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej, członkowie partii politycznych i organizacji społecznych, mieszkańcy.

 

 

Najnowsze artykuły