JEDNOGŁOŚNI – CYKL 4 PIEŚNI BRYTYJSKIEGO KOMPOZYTORA G. HOLSTA WYSKOĆ 27.08.2023 r.

Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.

Joanna i Piotr poznali się, pokochali. Dziś po dwudziestu latach małżeństwa, będąc “jedno” w miłości pragną być “jednogłośni” w muzyce, zatrzeć granice między sobą.

 Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.

Oczarowali widzów, zgromadzonych w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Wyskoci swoją sztuką przepełnioną miłością.
Bezpośrednim bodźcem do powstania koncertu “JEDNOGŁOŚNI” który odbył się 27.08.2023 r. był cykl 4 Pieśni brytyjskiego kompozytora G. Holsta. Ten nietypowy, minimalistyczny skład wykonawczy bazujący tylko na głosie i skrzypcach, wynikał z inspiracji kompozytora. Pewnego dnia, usłyszał śpiewającą skrzypaczkę. Nucąc melodię i jednocześnie grając do niej na skrzypcach dziewczyna prowadziła pewnego rodzaju wewnętrzny dialog. Ten intymny świat, kompozytor postanowił  rozdzielić na  dwoje muzyków – śpiewaczkę i skrzypka.

Joanna i Piotr Jamiołowie będąc małżeństwem, wracają do pierwotnej inspiracji kompozytora.

Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie.

Joanna Sobowiec- Jamioł – wokalistka, sopran koloraturowy, lip trumpeter & whistle fan, dyrygentka chóralna, organizatorka życia muzycznego. Finalistka i laureatka nagrody specjalnej podczas Bucharest International Jazz Competition (2021). Absolwentka Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku. Na stałe współpracuje z zespołem Les Femmes tworząc spektakle muzyki klasycznej i operowej (ponad 500 wydarzeń na festiwalach w Polsce i za granicą ) Jest dyrygentką chóru Chorus Nepomucensis, pracuje z wieloma muzykami, m.in. z pianistą jazzowym Rafałem Tworkiem oraz grupą skupiającą się wokół muzyki elektronicznej  Lud Hauza Music Producers.
Piotr Jamioł-Skrzypek, dyrygent, kierownik zespołów kameralnych. Absolwent wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Lekcje dyrygentury symfonicznej pobierał  w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako skrzypek współpracował m.in.z Kwartetem Art a vista,Toruńską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Pomorską, Filharmonią Świętokrzyską, koncertując w Polsce i za granicą. Grał m.in z Formacją Bromberg Ensemble, Kapelą Mariacką w Gdańsku, Capellą Thoruniensis .
Koncertuje z zespołem Les Femmes, przygotowując recitale i kameralne spektakle operowe.
W roli dyrygenta wystąpił m.in: w prawykonaniu kompozycji A. Rocławskiej-Muisałczyk – spektaklu/oratorium 3 Marie, przy okazji XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego – Forum Młodych (Pasticcio “Dziewczyny z Neapolu”) oraz podczas Festiwalu Muzyka w Sandomierzu.
W 2021 r. wraz z żoną rozpoczął współpracę z Cyprianem Wieczorkowskim i Lud Hauza Music Producers. Owocem tych działań było prawykonanie i wydanie  utworów: Chrystyna z Nazaretu, Nokturn z Ekstraktów Wiercańskich  i Pieśni G. Holsta na głos, skrzypce i ścieżkę midi.
Joanna i Piotr Jamiołowie od kilku lat razem koncertują i prowadzą otwarty muzycznych dom, w którym odbywają się spotkania z  muzykami pod nazwą Koncerty na Kochanowskiego. Za tę działalność otrzymali uznanie i nagrodę kulturalną Burmistrza Miasta Pruszcza Gdańskiego.

 Nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli. (…) Biegliście tak wspaniale! Kto przeszkodził wam trwać przy prawdzie?

W koncercie publiczność usłysząła:

Antyfonę “Ave Maria” – improwizacje
J.S. Bacha – Sarabandę z Partity d-moll na skrzypce solo
Pieśń “Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony” – improwizacje
Antyfonę “Ave Regina Caelorum” – improwizacje
G. Holsta – 4 Pieśni na głos i skrzypce op. 35
J.F. Haendla – arię “Rejoice greatly” z oratorium “The Messiah”
J. Masseneta – “Medytację” z opery Thaïs (1894)
M. Ravela – Pieśń “Kadisz” z cyklu Deux mélodies hébraïques
Wade in the water – Spiritual – New Jubilee Songs

Niech nikt nie ma o sobie wyższego mniemania, niż należy, lecz niech sądzi o sobie trzeźwo – według miary.

Organizatorami koncertu byli: Parafia Wyskoć, oraz  Inicjatywa Kościan FREE ART. Inicjatywa powołana przez Dawida Wałkowskiego(pomysłodawca) i Janusza Adama Dodota(kierownik artystyczny), do których wkrótce dołączyło grono mieszkańców Kościana. W założeniu  Inicjatywa ma być obywatelskim działaniem artystycznym, rodzajem przeciwwagi, a zarazem protestu wobec zapaści kulturalnej, w której obecnie znajduje się Kościan

 W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości.

Mecenasami koncertu byli Magdalena i Paweł Turkowie.

 A z nich największa jest miłość.

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły