JUŻ OD WRZEŚNIA 2023 RUSZA TRANSPORT PUBLICZNY W GMINIE CZEMPIŃ.

Trwają intensywne prace przygotowawcze do uruchomienia transportu publicznego! Już od 4 września 2023 roku autobusy regularnej komunikacji publicznej pojawią się na trasach łączących większość miejscowości w naszej gminie i nie tylko: Czempiń, Piechanin, Srocko Wielkie, Bieczyny, Sierniki, Głuchowo, Piotrowo Pierwsze, Maruszkowo, Piotrowo Drugie, Zadory, Roszkowo, Łagiewniki, Jarogniewice, Piotrkowice, Jasień, Stare Oborzyska, Betkowo, Słonin, Borowo, Gorzyce, Gorzyczki, Donatowo, Nowy Gołębin, Stary Gołębin, Stare Tarnowo, Iłówiec, Szołdry, Iłówiec Wielki.

– transport będzie obsługiwany na 14 liniach przez 4 – 5 autobusów,
– ponad 700 km w jeden dzień – taką trasę będą pokonywać autobusy w ramach transportu publicznego w Gminie Czempiń!
– ponad 70 przystanków autobusowych, z których będziecie mogli podróżować po Gminie Czempiń i do sąsiednich miejscowości!
– rozkład jazdy dostosowany do Waszych potrzeb! Będziemy obserwować ruch na poszczególnych trasach i wsłuchiwać się w potrzeby pasażerów, aby zaoferować Wam sieć transportu „szytą na miarę”!
– bezpłatne bilety dla dzieci uczęszczających do przedszkola i szkół podstawowych – autobusy liniowe zastąpią system dowozów szkolnych, a podczas kursów dowożących dzieci do placówek oświatowych, w autobusach szkolnych oznaczonych literą „U”, zapewniona będzie opieka i pierwszeństwo miejsc dla dzieci korzystających z przejazdu!

Komunikacja kursować będzie zgodnie z rytmem roku szkolnego. Kursów na każdej linii będzie kilka dziennie, z wyłączeniem weekendów, a godziny kursów dopasowane będą do potrzeb uczniów, ale także wcześnie rano i późnym popołudniem do osób korzystających z Czempińskiego Węzła Przesiadkowego, by móc kontynuować podróż pociągiem.

Bilety dla dzieci dojeżdżających do szkół podstawowych i przedszkoli będą całkowicie finansowane przez gminę i obowiązywać będą na całą sieć autobusową. BusKarta dla dzieci uczęszczających do placówek oświatowych będzie wydawana bezpłatnie na podstawie wniosku, który zostanie rozesłany przez dziennik elektroniczny oraz będzie dostępny w szkołach, oddziałach przedszkolnych oraz Urzędzie Gminy w Czempiniu.

Transport publiczny to szansa na samodzielne podróżowanie dla wszystkich osób nie posiadających własnego samochodu lub prawa jazdy (np. uczniów szkół średnich, seniorów). To także możliwość zrezygnowania z samodzielnych przejazdów samochodem na rzecz tańszej komunikacji publicznej. W uruchamianej sieci połączeń jechać może każdy, kto kupi bilet u kierowcy. Planuje się wprowadzenie biletów jednorazowych oraz okresowych.

Transport publiczny uruchamiany jest z inicjatywy Gminy Czempiń, a jego organizatorem w naszej gminie jest Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny”, którego członkiem-założycielem jest nasza gmina. Przewozy pasażerskie będzie realizować spółka PKS Poznań S.A., która działać może samodzielnie lub poprzez podwykonawców. Nad całym systemem czuwa oczywiście Gmina Czempiń, by zapewnić płynność przejazdu dzieci dojeżdżających do szkół oraz możliwie jak najlepsze dopasowanie rozkładu jazdy do potrzeb naszych mieszkańców.

Finasowanie systemu komunikacji gwarantuje Gmina Czempiń. W tym celu gmina, poprzez związek powiatowo-gminny, pozyskała wsparcie finansowe z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, a także dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który refundować będzie ulgi ustawowe do kupowanych biletów. Dzięki pozyskanym dofinansowaniom cała komunikacja publiczna w naszej gminie będzie kosztować Gminę Czempiń nieznacznie więcej niż dotychczasowe dowozy szkolne.

Szczegółowe rozkłady jazdy autobusów zamieszczone zostaną na przystankach autobusowych, na stronie www.czempin.pl w powstającej zakładce „TRANSPORT PUBLICZNY” oraz na stronie przewoźnika PKS Poznań S.A. Rozkłady zostaną także rozesłane rodzicom uczniów poprzez dziennik elektroniczny.

Czy wiecie, że sprawnie działający system transportowy stanowi jedno z wyzwań na całym świecie? Komunikacja publiczna w dużej mierze wpływa na komfort i jakość życia społeczności, stanowiąc alternatywę dla indywidualnego transportu zmotoryzowanego, który jest nieekonomiczny i nieekologiczny. Co więcej, transport zbiorowy jest kluczowy w kontekście problemu wykluczenia komunikacyjnego, z którym wiele osób musi się mierzyć codziennie. Odpowiednia organizacja transportu publicznego w gminach staje się podstawą efektywnego funkcjonowania, dlatego niezmiernie cieszy fakt, że już niebawem publiczne autobusy wyruszą w trasę‼️

Więcej informacji już niebawem na stronie www.czempin.pl w zakładce „TRANSPORT PUBLICZNY”.

Źródło: Gmina Czempiń

Najnowsze artykuły