DWÓCH KIEROWCÓW PROWADZIŁO BEZ UPRAWNIEŃ, JEDEN Z SĄDOWYM ZAKAZEM PROWADZENIA.

Brak wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym to wykroczenie, za które obecnie po zmianach w taryfikatorze, policjanci nie nakładają już mandatów karnych. Jest to przewinienie, za które kolejnych dwóch kierujących będzie się tłumaczyć przed sądem. Z wysoką karą musi się liczyć również kierujący, który pomimo orzeczonego sądowego zakazu postanowił wsiąść za kierownicę. W tym przypadku odpowiadać będzie za przestępstwo.

Miniony wtorek (tj. 22 sierpnia br.) okazał się pechowy dla trzech kierujących, którzy nie powinni zasiąść za kierownicę pojazdów, którymi się poruszali. Dwóch z nich nie posiadało uprawnień, natomiast trzeci z nich posiadał orzeczony sądowy zakaz kierowania pojazdami. Mimo tego nie zastosowali się do przepisów obowiązującego prawa.

Do pierwszego zatrzymania doszło w Czempiniu na pl. Zielony Rynek około godziny 0:30, gdzie policjanci zatrzymali do kontroli 42-letniego kierującego pojazdem marki Fiat. Po dokonaniu weryfikacji w systemach okazało się, że kierujący nie posiada uprawnień do kierowania.

Około godziny 7:50 w Czempiniu na ul. Stęszewskiej zatrzymany został do kontroli 32-letni mieszkaniec gm. Stęszew, który kierował pojazdem marki Opel. I w tym przypadku kontrola wykazała brak uprawnień kierującego.

Do ostatniego zatrzymania doszło w Jerce na ul. Kościańskiej około godziny 19:55. W tym przypadku policjanci kontrolujący pojazd marki VW ujawnili, że 29-letni mieszkaniec gm. Brodnica również nie powinien kierować pojazdami z uwagi na orzeczony przez sąd zakaz kierowania.

Każda z tych osób musi się teraz liczyć z dotkliwymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Przypominamy!!!

Z dniem 1 stycznia 2022 roku weszły w życie przepisy zaostrzające kary m.in. dla kierujący bez uprawnień.

Do końca 2021 roku mandat za to wykroczenie wynosił w Polsce 500 złotych. Zgodnie z obowiązującymi nowymi przepisami wobec osoby, która popełni tak nieodpowiedzialne wykroczenie, obowiązkowo jest orzekany zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Policjant obligatoryjnie przekazuje sprawę do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

Natomiast za przestępstwo określone w art. 244kk tj. niestosowanie się do orzeczonego środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami, kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 5.

 

Źródło: Koscian112

Najnowsze artykuły