JEDNOGŁOŚNI – KONCERT NA GŁOS I SKRZYPCE

Koncert na głos i skrzypce

występują:
Joanna Sobowiec-Jamioł – śpiew
Piotr Jamioł – skrzypce

Bezpośrednim bodźcem dla powstania koncertu “JEDNOGŁOŚNI”  był cykl 4 Pieśni  op. 35 z 1917 r. brytyjskiego kompozytora G. Holsta. Ten nietypowy, minimalistyczny skład wykonawczy bazujący tylko na głosie i skrzypcach, wynikał z inspiracji kompozytora. Pewnego dnia, usłyszał śpiewającą skrzypaczkę. Nucąc melodię i jednocześnie grając do niej na skrzypcach dziewczyna prowadziła pewnego rodzaju wewnętrzny dialog. Ten intymny świat, kompozytor postanowił  w swoich 4 Pieśniach rozdzielić na  dwoje muzyków – śpiewaczkę i skrzypka.

JOANNA SOBOWIEC-JAMIOŁ
“Joe” – wokalistka, sopran koloraturowy, lip trumpeter & whistle fan, dyrygentka chóralna, organizatorka życia muzycznego. Finalistka i laureatka nagrody specjalnej podczas Bucharest International Jazz Competition (2021). Absolwentka Akademii Muzycznych w Bydgoszczy i Gdańsku. Na stałe współpracuje z zespołem Les Femmes (www.lesfemmes.pl) tworząc spektakle muzyki klasycznej i operowej (ponad 500 wydarzeń na festiwalach w Polsce i za granicą ) Jest dyrygentką chóru Chorus Nepomucensis, pracuje z wieloma muzykami, m.in. z pianistą jazzowym Rafałem Tworkiem oraz grupą skupiającą się wokół muzyki elektronicznej Lud Hauza Music Producers.

PIOTR JAMIOŁ
Skrzypek, dyrygent, kierownik zespołów kameralnych. Absolwent wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Lekcje dyrygentury symfonicznej pobierał  w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jako skrzypek współpracował m.in.z Kwartetem Art a vista,Toruńską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Pomorską, Filharmonią Świętokrzyską koncertując w Polsce i za granicą. Grał m.in z Formacją Bromberg Ensemble (muzyka dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy), Kapelą Mariacką w Gdańsku, Capellą Thoruniensis .

Jako skrzypek i dyrygent od 11 lat na stałe koncertuje z zespołem Les Femmes przygotowując kameralne spektakle operowe i recitale muzyki klasycznej.
W roli dyrygenta wystąpił m.in: w prawykonaniu kompozycji A. Rocławskiej-Muisałczyk – spektaklu/oratorium 3 Marie, przy okazji XXIV Bydgoskiego Festiwalu Operowego – Forum Młodych (Pasticcio “Dziewczyny z Neapolu”) oraz podczas Festiwalu Muzyka w Sandomierzu (Gala Operowa).

W 2021 r. wraz z żoną – śpiewaczką rozpoczął współpracę z Cyprianem Wieczorkowskim i Lud Hauza Music Producers. Owocem tych działań było prawykonanie i wydanie  utworów: Chrystyna z Nazaretu, Nokturn z Ekstraktów Wiercańskich  i Pieśni G. Holsta na głos,skrzypce i ścieżkę midi.


JOANNA i PIOTR JAMIOŁOWIE
 od kilku lat razem koncertują i prowadzą otwarty muzycznych dom, w którym odbywają się spotkania z  muzykami pod nazwą Koncerty na Kochanowskiego. Za tę działalność w 2018 roku otrzymali uznanie i nagrodę kulturalną Burmistrza Miasta Pruszcza Gdańskiego.

 

 

Program:

 1. Antyfona “Ave Maria” – improwizacje
  2. J.S. Bach – Sarabanda z Partity d-moll na skrzypce solo BWV 1004 (1720)
  3. Pieśń “Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony” – improwizacje
  4. Antyfona “Ave Regina Caelorum” – improwizacje
  5. G. Holst – 4 Pieśni na głos i skrzypce op. 35 (1917)
  6. J.F. Haendel – aria “Rejoice greatly” z oratorium “The Messiah” HWV 56 (1741)
  7. J. Massenet – “Medytacja” z opery Thaïs (1894)
  8. M. Ravel – Pieśń “Kadisz” z cyklu Deux mélodies hébraïques, M.22 (1914)
  9. Wade in the water – Spiritual – New Jubilee Songs (1901)

 

 

 

 

 

 

INICJATYWA KOŚCIAN FREE ART

 Inicjatywa Kościan FREE ART – powołana w lipcu 2023 r. przez Dawida Wałkowskiego(pomysłodawca) i Janusza Adama Dodota(kierownik artystyczny), do których wkrótce dołączyło grono mieszkańców Kościana. W założeniu  Inicjatywa ma być obywatelskim działaniem artystycznym, rodzajem przeciwwagi, a zarazem protestu przeciw zapaści kulturalnej, w której obecnie znajduje się Kościan.  Zapraszamy chętnych do dołączenia do naszej grupy.

 

 

 

 

 

Najnowsze artykuły