ZATRZYMANY PO POLICYJNYM POŚCIGU

Policyjnym pościgiem zakończyła się próba zatrzymania do kontroli drogowej kierowcy Audi. Mężczyzna posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, był po spożyciu alkoholu, a jego auto nie przeszło badań technicznych. Ponadto w trakcie ucieczki popełnił szereg wykroczeń w ruchu drogowym. Podejrzanemu grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w czwartek 27 lipca około godziny 20:10. Policjanci Posterunku Policji w Śmiglu podczas patrolu zauważyli pojazd Audi A4, którym według ich wiedzy, może poruszać się osoba posiadająca zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci, w celu zatrzymania pojazdu do kontroli, włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe. Kierowca zignorował sygnały i zaczął uciekać ulicami Śmigla, ostatecznie zatrzymując się na ul. Polnej. Podczas zatrzymania mężczyzna stawiał bierny opór, nie wykonywał poleceń policjantów, dlatego został wyciągnięty z pojazdu, a na ręce założono mu kajdanki. Kierującym okazał się 33-letni mieszkaniec gm. Śmigiel, który posiada zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do kościańskiej komendy. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości, u kierującego samochodem, wykazało 0,4 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W trakcie ucieczki 33-latek naraził innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo, popełniając szereg wykroczeń, m.in.: wyprzedzając pojazd na skrzyżowaniu, jadąc po chodniku oraz ,,pod prąd”. Ponadto okazało się, że Audi, którym kierował nie posiada aktualnego przeglądu z uwagi na to, że nie przeszło pozytywnie badań technicznych.

Mężczyzna noc spędził w policyjnym areszcie, a auto zostało odholowane i zabezpieczone na parkingu strzeżonym.

Po wytrzeźwieniu, 33-latek usłyszał zarzuty prowadzenia pojazdu wbrew orzeczonego wobec niego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów oraz niezatrzymania się do kontroli drogowej, do których się przyznał. Czekają go również zarzuty kierowania w stanie po użyciu alkoholu oraz popełnienia licznych wykroczeń w trakcie ucieczki, za które uzbierał ponad 44 punkty karne. Sprawą mężczyzny zajmie się Sąd, który może wymierzyć karę grzywny w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Przypominamy, że po zmianie przepisów, osoba, która nie zatrzymała się do kontroli drogowej, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

mł. asp. Paulina Piechowiak

Zdjęcia: Karol Schmidt

Najnowsze artykuły