UCZNIOWIE KLAS POLICYJNYCH W KOŚCIAŃSKIEJ KOMENDZIE

Uczniowie z klas o profilu policyjnym Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Kościanie. Celem wizyty było pokazanie młodzieży jak wygląda służba w poszczególnych wydziałach, jakim funkcjonariusze dysponują sprzętem oraz przybliżenie procesu rekrutacji do służby w Policji. Uczniowie wzięli udział w specjalnie przygotowanym na tą okazję pokazie, w trakcie którego mogli wysłuchać cennych informacji, obejrzeć psy służbowe w akcji, a także samemu wcielić się w rolę technika kryminalistyki zabezpieczając różnego rodzaju ślady.

Policjanci w ramach promocji zawodu policjanta cyklicznie spotykają się z uczniami oraz mieszkańcami. Tym razem funkcjonariusze gościli w murach komendy grupę 19 uczniów z klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Nietążkowie.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości w murach naszej komendy przez Komendanta Powiatowego Policji w Kościanie podinsp. Roberta Przyjemskiego.

Następnie policjantka Zespołu ds. Nieletnich w obszerny sposób przekazała uczniom informacje, jak wygląda rekrutacja oraz jakie należy spełnić wymagania, aby wstąpić w szeregi Policji, do czego wraz z pozostałymi funkcjonariuszami zachęcała.

Po części teoretycznej goście mieli okazję poznać na żywo tajniki pracy technika kryminalistyki, znanych większości jedynie z filmów i seriali telewizyjnych. Pod czujnym okiem technika wcielili się w jego rolę, samodzielnie zabezpieczając ślady osmologiczne, treasologiczne oraz daktyloskopijne.

Po zakończeniu wykładu dotyczącego zabezpieczania śladów na miejscu zdarzeń, uczniowie udali się na dziedziniec komendy, gdzie oczekiwały na nich psy służbowe Nadis, Juno oraz Nera. Dwa pierwsze służą w naszej jednostce, natomiast pies Nera pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim pod opieką sierż. Martyny Sadowskiej, której dziękujemy za udzieloną pomoc w organizacji pokazu. Po przekazaniu wiedzy teoretycznej o możliwościach wykorzystania psów służbowych w służbach mundurowych, uczniowie obejrzeli pokaz prezentujący nasze psy w akcji m.in. w trakcie obezwładniania osób oraz przeszukiwania pomieszczeń w celu odnalezienia narkotyków.

Na sam koniec uczniowie mieli okazję zwiedzić pomieszczenia komendy, które na co dzień są niedostępne. Zwiedzili pomieszczenia oficera dyżurnego i jego pomocnika, a także mieli okazję zajrzeć do pomieszczeń dla osób zatrzymanych.

Młodzież opuściła kościańską komendę pełna pozytywnych wrażeń. Mamy nadzieję, że ten kilkugodzinny pobyt ułatwi młodym ludziom planowanie swojej dalszej drogi edukacyjnej i podjęcie właściwej, a przede wszystkim świadomego wyboru zawodu w przyszłości.

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły