XXIII – POWIATOWY FINAŁ KONKURSU PALIĆ, NIE PALIĆ – OTO JEST PYTANIE?

Powiat Kościański oraz Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kościanie zorganizowały XXIII edycję powiatowego etapu konkursu pod nazwą „Palić, nie palić – oto jest pytanie?” Konkurs był skierowany do uczniów klas V szkół podstawowych.

W uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się 9 maja 2023 roku w Starostwie Powiatowym w Kościanie wzięła udział Dorota Słowińska, Wicestarosta Kościański. Dorota Słowińska witając gości podziękowała pracownikom sanepidu i starostwa za przygotowanie i przeprowadzenie powiatowego etapu konkursu. Szczególnie serdecznie przywitała rodziców i laureatki konkursu. – Macie olbrzymi talent. Macie merytoryczną wiedzę, by używać argumentów dlaczego nie palić. Umiecie połączyć wiedzę ze zdolnościami artystycznymi – podkreślała D. Słowińska. – Nie ważne jest tylko to, jaką wiedzę się ma, ale równie ważna jest umiejętność przekazania jej dalej – zaznaczyła wicestarosta gratulując pięknych prac, których przygotowanie wymagało czasu i zaangażowania.

Zadaniem konkursowym było samodzielne wykonanie lapbooka przedstawiającego wiadomości  i ciekawostki na temat składu dymu papierosowego, szkodliwości palenia tytoniu,  inhalowania e-papierosów, skutków zdrowotnych i psychicznych palenia, biernego palenia, uzależnienia od nikotyny. Praca miała zachęcać do życia wolnego od palenia papierosów i inhalowania e-papierosów, pokazywać wartość życia wolnego od nałogów.

Lapbook jest czymś w rodzaju teczki – przypominającej papierowy teatrzyk – która zmieści się na kolanach i zawiera wiadomości na wybrany temat. Pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opisy, wykresy, terminy, zdjęcia umieszczone w kieszonkach, kopertach, książeczkach o przeróżnych kształtach, zawiera elementy ruchome: otwierane skrytki, obrotowe koła, składane karteczki.

W konkursie wzięło udział 12 szkół podstawowych z naszego powiatu.

Laureatkami konkursu na etapie powiatowym zostały:

I miejsce Lena Karolczak – uczennica Szkoły Podstawowej Nr 1  im. Powstańców Wielkopolskich
w Kościanie

II miejsce Lena Stachowiak– uczennica Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Mariana Koszewskiego
w Kościanie.

III miejsce Gabriela Frąk – uczennica Szkoły Podstawowej im.  prof.  Stefana Rysmanna
w Bronikowie

Wyróżniono dwie prace:

Roksany Jurgi, uczennicy Zespołu Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Racocie i Oliwii Kozłowskiej z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Bieżyniu.

Głównym organizatorem etapu wojewódzkiego konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno –Epidemiologiczna w Poznaniu, dlatego praca, która zajęła I miejsce została przesłana do etapu wojewódzkiego.

Praca, która w ubiegłym roku otrzymała I nagrodę w powiatowym etapie konkursu na szczeblu wojewódzkim zajęła II miejsce.

Nagrody w etapie powiatowym ufundowało Starostwo Powiatowe w Kościanie.

 

Najnowsze artykuły