PODSUMOWANIE DŁUGIEGO MAJOWEGO WEEKENDU NA DROGACH POWIATU KOŚCIAŃSKIEGO

Zakończył się długi majowy weekend. Dla policjantów był to bardzo pracowity okres, by zapewnić bezpieczeństwo. Funkcjonariusze pełnili służby na drogach, zabezpieczali różnego rodzaju imprezy, obsługiwali interwencje i zdarzenia. Czas na podsumowanie tych dni pod względem bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego w majowy weekend czuwało łącznie 54 funkcjonariuszy ruchu drogowego. Większość sił ruchu drogowego kontrolowała główne ciągi komunikacyjne, przebiegające przez nasz powiat. Nie zapomnieliśmy również o bocznych drogach, studząc wyścigowy zapał niektórych kierowców. Policjanci prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości oraz zabezpieczali uroczystości, które odbywały się w tych dniach.

Od 28 kwietnia do 4 maja odnotowaliśmy łącznie 13 kolizji drogowych oraz 2 wypadki. Najbardziej istotną informacją jest fakt, że w zdarzeniach drogowych, do których doszło na drogach powiatu kościańskiego nikt nie zginął, a trzy osoby zostały ranne.

Policjanci ujawnili łącznie 9 kierujących w stanie nietrzeźwości, w tym 7 kierujących pojazdami oraz 2 rowerzystów. Za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym zatrzymano 1 prawo jazdy. Ujawniono również jednego kierującego pojazdem bez uprawnień.

Od 28 kwietnia do 4 maja policjanci wykryli 251 wykroczeń i 2 przestępstwa, z czego 191 zakończyło się mandatowo, 54 pouczeniami, a w 8 przypadkach zostanie skierowany wniosek do sądu. Najwięcej bo, aż 176 wykroczeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości.

Oto kilka opisów zdarzeń zaistniałych od 28 do 4 maja na drogach naszego powiatu, dotyczących nietrzeźwych kierujących.

28 kwietnia około godz. 16:10 w miejscowości Gryżyna, 60-letni mieszkaniec gm. Kościan kierował pojazdem marki Opel, będąc w stanie nietrzeźwości 1,1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Kościanie.

Tego samego dnia około godz. 21:30 w miejscowości Kościan na ul. Nadobrzańskiej, 22-letni mieszkaniec Kościana, kierował rowerem będą w stanie po spożyciu alkoholu 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyznę ukarano mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

29 kwietnia około godz. 10:10 w miejscowości Kościan na ul. Gostyńskiej, 35-letni mieszkaniec gm. Krzemieniewo, kierował pojazdem marki Audi A4 będąc w stanie po spożyciu alkoholu 0,3 promila w wydychanym powietrzu. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Kościanie.

1 maja około godz. 07:35 w miejscowości Kopaszewo, 60-letni mieszkaniec gm. Krzywiń, kierował pojazdem marki VW Golf, będąc w stanie po użyciu alkoholu 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Kościanie.

2 maja około godz. 17:10 w miejscowości Śmigiel na ul. Kraszewskiego, 67-letni mieszkaniec gm. Śmigiel kierował rowerem będąc w stanie po użyciu alkoholu 0,5 promila w wydychanym powietrzu. Sprawcę ukarano mandatem karnym w wysokości 2500 zł.

3 maja około godz. 08:00 w miejscowości Kopaszewo, 54-letni mieszkaniec gm. Czempiń kierował pojazdem Chrysler, będąc w stanie nietrzeźwości 1,1 promila w wydychanym powietrzu. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Kościanie.

4 maja około godz. 05:40 w miejscowości Kościan na ul. Przemysłowej, 51-letni mieszkaniec gm. Kościan kierował pojazdem marki Audi A4, będąc w stanie po użyciu alkoholu 0,4 promila w wydychanym powietrzu. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Kościanie.

około godz. 06:20 w miejscowości Kościan na ul. Gostyńskiej, 46-letni mieszkaniec gm. Krzywiń, kierował pojazdem marki Opel będąc w stanie po użyciu alkoholu 0,3 promila w wydychanym powietrzu. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Kościanie.

około godz. 08:15 w miejscowości Witkówki, 52-letni mieszkaniec powiatu średzkiego. Kierował pojazdem Iveco, znajdując się w stanie nietrzeźwości blisko 1 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Sprawa zostanie skierowana do Sądu Rejonowego w Kościanie.

Podczas długiego weekendu majowego nie było dnia, aby policjanci ruchu drogowego nie zatrzymali osoby kierującej po spożyciu alkoholu. Apelujemy do kierowców o rozwagę i rozsądek. Jeżeli nie mamy pewności, co do stanu trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę!

Źródło: KPP Kościan
mł. asp. Paulina Piechowiak

Najnowsze artykuły