EMERYTOWANY POLICJANT DOKONAŁ OBYWATELSKIEGO UJĘCIA

2,67 promila alkoholu w organizmie miała kierująca samochodem m-ki Opel. Kobieta została ujęta przez świadka, emerytowanego policjanta, który uniemożliwił pijanej kierującej kontynuowanie jazdy i powiadomił Policję. Pokazał, że pomimo zdjęcia munduru policjantem jest się całe życie.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 13:00 w Kościanie na ul. Traugutta. Dyżurny kościańskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwej kierującej. Zgłaszającym okazał się być emerytowany policjant z naszej jednostki. Tor jazdy kierującej wzbudził jego podejrzenia, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Gdy nadarzyła się okazja, zajechał jej drogę skutecznie uniemożliwiając kontynuowanie jazdy. W rozmowie z kierującą wyczuł od niej alkohol, co tylko potwierdziło jego podejrzenia. Odebrał jej kluczyki od pojazdu i powiadomił służby o ujęciu dzwoniąc pod numer alarmowy.

Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierującą jest 67-letnia mieszkanka Kościana. Wykonane badanie trzeźwości wykazało 2,67 promila alkoholu w organizmie.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za co teraz kobieta będzie odpowiadać przed sądem. Oprócz kary pozbawienia wolności grozi jej wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Wzorowa reakcja i postawa obywatelska być może zapobiegła tragedii. Wsiadając za kierownicę bądźmy świadomymi użytkownikami dróg. Nie kierujmy pojazdem będąc pod wpływem alkoholu, gdyż narażamy innych oraz siebie na niebezpieczeństwo utarty zdrowia a nawet życia.

Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi:

– grzywna, kara ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,

– zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,

– kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Piłeś alkohol – nie wsiadaj za kierownicę! Jeżeli jesteś świadkiem takiego zachowania – reaguj! Od naszej postawy może zależeć czyjeś życie.

Najnowsze artykuły