15 NOWYCH POKOI W DPS JAROGNIEWICE

W ubiegłym roku w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach rozpoczął się remont podzielony na trzy etapy. Prace budowlane w Betanii (pałac i Oficyna Północna) i w Siloamie (budynek po prawej stronie od pałacu) już się zakończyły. Trwają prace remontowe w Nefeszu, czyli budynku przylegającym do zewnętrznego ogrodzenia placówki od drogi Kościan – Poznań.

Szeroko zakrojone prace remontowe pozwolą po ich skończeniu na powstanie w Domu miejsca szczególnej opieki dla osób cierpiących na choroby dementywne.

Kompleksowa przebudowa Nefeszu pozwoli na stworzenie tam 15 pokoi mieszkalnych. Do tej pory mieszkańcy Domu mieli do dyspozycji 9 pokoi. Wszystkie pomieszczenia są remontowane. Każdy pokój będzie miał swoją łazienkę. Pomieszczenia prywatne i wspólne będą dostosowane do potrzeb osób ciepiących z powodu demencji i zaników pamięci. Komfort życia takim osobom poprawi m.in. odpowiednia kolorystyka ścian, czy dostosowana infrastruktura. Bezpieczeństwo mieszkańców Nefeszu poprawią także nowe okna dachowe, które są wyposażone w system automatycznego otwierania w przypadku np. zadymienia. W budynku powstaje także – w ramach dodatkowych prac – nowa kuchnia i jadalnia. Na piętrze znajdzie się duże pomieszczenie do terapii dla osób z zanikami pamięci i zaplecze pracowni.

Trwający od ubiegłego roku remont jest realizowany w ramach zadania, którego celem jest powstanie „Centrum wsparcia osób starszych z niepełnosprawnością metodą Montessori – poszerzenie oferty rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach poprzez adaptację pomieszczeń”.

Koszt realizowanego remontu to kwota 2 169 294 złotych.  Powiat Kościański pozyskał na ten cel kwotę 837 tys. złotych z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Poznaniu. Pozostałe środki, czyli kwota 1 332 294 złote została zabezpieczona w budżecie powiatu w tym i w poprzednim roku.

Prace potrwają do czerwca.

 

 

Najnowsze artykuły