POWITAJMY WIOSNĘ W KOLOROWYCH SKARPETKACH

Z okazji Dnia Zespołu Downa i Dnia Kolorowej Skarpetki, który przypada 21 marca podopieczni i pracownicy Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, dawniej Ośrodka Wsparcia  upiekli ciasteczka w kształcie skarpetek, uszykowali  kotyliony, ozdobili placówkę kolorowymi skarpetkami nie do pary.

W wesołych nastrojach odwiedzili w poniedziałek, 20 marca 2023 roku Szkołę Podstawową nr 3 im. F. Stamma z Oddziałami Integracyjnymi w Kościanie. Ponadto odwiedzą Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach, a jutro, tj. 21 marca odwiedzą m.in. pracowników Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Kościanie oraz sąsiednie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. Tego dnia świętujemy też Światowy Dzień Zespołu Downa. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia –  trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych, promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Symbolem tego dnia są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby niepełnosprawne, a jednocześnie pokazują, że mimo odmienności są radosnymi, pełnymi życia ludźmi.

Jeśli skarpetki to dla Was za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.

Niech ten dzień będzie świętem kolorowym i radosnym, a życie osób z Zespołem Downa barwne i szczęśliwe!!!

 

 

Najnowsze artykuły