KIEROWAŁ W STANIE NIETRZEŹWOŚCI

Patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego pojazdem, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. Badanie trzeźwości wykazało 1,16 promila alkoholu w organizmie.

17 marca br. o godz. 12:10 funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego kościańskiej komendy, na ul. Głównej w Przysiece Polskiej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Mercedes.

Z uwagi na wyraźną woń alkoholu, kierującego poddano kontroli trzeźwości. Badania alkomatem wykazało 1,16 promila alkoholu w organizmie.

Za popełnione przestępstwo kierującemu zatrzymane zostało prawo jazdy. Kontrola drogowa swój finał znajdzie w sądzie.

Przypominamy, że nietrzeźwemu kierowcy oprócz kary pozbawienia wolności grozi wysoka kara finansowa oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi:

– grzywna, kara ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,

– zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,

– kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Zaznaczyć należy, że odpowiedzialność ponosi również osoba, która dopuściła do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu, lub podobnie działającego środka (art. 96 § 1 pkt. 3 kodeksu wykroczeń). Na taką osobę sąd może również nałożyć karę grzywny.

Piłeś alkohol – NIE JEDŹ! Nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że nasza zdolność reakcji i umiejętności prowadzenia spada.

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły