SPOTKANIE Z DYREKTORAMI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I ŚREDNICH

W czerwcu szkoły podstawowe ukończą dzieci urodzone w 2008 i 2009 roku. To połączenie roczników sprawi, że w tym roku szkolnym szkoły podstawowe w powiecie kościańskim opuści rekordowa grupa absolwentów. Będzie to 1162 osoby.

Starosta Kościański Henryk Bartoszewski w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie spotkał się we wtorek, 14 marca 2023 roku z dyrektorami szkół średnich i podstawowych, aby uzgodnić zasady kontaktu i współpracy między starostwem i szkołami w celu przygotowania szkół do przyjęcia tak dużej liczby absolwentów. Poza starostą w spotkaniu uczestniczyła Iwona Bereszyńska, Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego oraz Sylwia Sałacka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Kościanie.

– Jest to niecodzienne i nietypowe spotkanie. Musimy w tym roku stworzyć możliwości edukacyjne dla wszystkich uczniów, wszystkich absolwentów szkół podstawowych z naszego powiatu – podkreślił, witając uczestników spotkania starosta. Starosta zaznaczył, że jak pokazują analizy z poprzednich lat większość absolwentów szkół podstawowych z powiatu, od 68 do 86 %, kontynuuje naukę w szkołach średnich w naszym powiecie.

– Kilka miesięcy temu byliśmy świadkami wielkich napięć w powiecie poznańskim i Poznaniu, gdzie duża liczba uczniów nie znalazła 1 września swojego miejsca w szkołach – mówił starosta. – W tym roku szkoły podstawowe w powiecie opuści 1162 uczniów. W przyszłym roku będzie już ich tylko 270. Musimy się z tym zmierzyć. To zadanie ciąży szczególnie na nas, na organizatorach szkolnictwa ponadpodstawowego. Chcemy się do niego jak najlepiej przygotować. Takie spotkanie pozwoli nam lepiej współpracować, przekazywać informacje. Zrobimy wszystko, by uczniowie nie byli zagubieni i 1 września nie szukali swojego miejsca. Szkoły się nie zwiększą i nie mogą pracować do 23 godziny. Przekażemy państwu nasze analizy i symulacje. Mamy nadzieję, że pozwoli to nam uniknąć napięć i nieporozumień. W tym roku szkolnym przyjęliśmy wszystkich uczniów, którzy chcieli do nas przyjść. Nikogo nie odesłaliśmy. Chcemy tak samo postąpić w kolejnym roku szkolnym – podkreślił starosta H. Bartoszewski.

W roku szkolnym 2022/2023 ukończy szkoły: w Kościanie – 386 osób, w gminie Kościan – 157 osób, w gminie Krzywiń – 165 osób, w gminie Czempiń – 155 osób, a w gminie Śmigiel 299 osób.

Oceniając sytuację samorządów starosta Henryk Bartoszewski zauważył, że miejsce dla dzieci w szkołach będzie niezależnie od kosztów. – Jak państwo dyrektorzy wiedzą subwencjonowanie szkół jest daleko mniejsze od kosztów. Wszystkie samorządy do bieżącej  działalności szkół od zawsze dokładały. Ten proces jeszcze bardziej w ostatnich latach nam się pogłębił. Rozjeżdża się kwota otrzymywanej subwencji od kwoty, którą musimy wydać. To są zjawiska, na które nie mamy wpływu. Zahaczają o politykę, a tej chciałbym, byśmy unikali. Nasłuchamy się jeszcze wielu obietnic i deklaracji, ale z tymi problemami sami musimy sobie poradzić – podsumował starosta H. Bartoszewski.

Podczas spotkania Sylwia Sałacka, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Kościanie pokazała analizy przedstawiające sytuację demograficzną w szkołach i jej prognozy. Obecne na spotkaniu dyrektorki szkół średnich w powiecie przedstawiły zebranym dyrektorom ofertę szkół i plany organizacji roku szkolnego 2023/2024. Grażyna Majchrzycka, dyrektor Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej w Kościanie poinformowała o wsparciu poradni, na które może liczyć młodzież. Do wszystkich szkół podstawowych w powiecie została przekazana  ankieta dla młodzieży, która pozwoli na zbadanie ich planów edukacyjnych. Wreszcie uzgodniono formy kontaktu między dyrektorami szkół i starostwem.

Dyrektorzy szkól średnich poinformowali o planowanych „Drzwiach otwartych”, które w:

– Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie odbędą się: w piątek, 24 marca 2023 roku od godziny 15:00 do 18:00,

– I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga w Kościanie: w czwartek, 23 marca 2023 roku, od godziny 16:00 do 18:00,

– Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie: w piątek 31 marca 2023 roku w godzinach od 17:00 do 19:00 i w sobotę 1 kwietnia od godziny 10:00 do 12:00.

 

 

Najnowsze artykuły