1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI “ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

W imieniu mieszkańców i władz Powiatu Kościańskiego Dorota Słowińska, Wicestarosta Kościański oraz Iwona Bereszyńska, Przewodnicząca Rady Powiatu Kościańskiego i Dorota Lew-Pilarska, członek Zarządu Powiatu Kościańskiego oddały hołd i złożyły kwiaty na tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych na placu Niezłomnych w Kościanie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Powiat Kościański ufundował tablicę pamiątkową w 2014 roku.

W uroczystości na placu Niezłomnych w Kościanie na zaproszenie Burmistrza Kościana, Piotra Ruszkiewicza wziął udział Wojciech Ziemniak, Senator RP, delegacje władz Kościana, Gminy Kościan, Gminy Czempiń, radni powiatowi. Wartę honorową przy tablicy zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Imienia “Kościańskiej Rezerwy Skautowej”.

Kościańska tablica w symboliczny sposób upamiętnia m.in. Józefa Kortusa, który urodził się 20 sierpnia 1923 roku w Siekowie w powiecie kościańskim. Był synem Stanisława i Władysławy. Był żołnierzem oddziału zbrojnego na terenie powiatu kościańskiego. Został zatrzymany 8 sierpnia 1946 roku w Siekowie. Sądzony prze WSR w Poznaniu na sesji wyjazdowej w Kościanie. 18 września 1946 roku został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w Kościanie 27 września 1946 roku o godzinie 16.45. Miał 23 lata.

Źródło: Powiat Kościan

Najnowsze artykuły