PONAD 4000 ZŁ DLA UKRAIŃSKICH ŻOŁNIERZY

“Dzień Solidarności z Ukrainą” odbył się w niedzielę 26 lutego 2023 roku. Organizatorami byli Urząd Miejski Śmigla oraz Centrum Kultury w Śmiglu.

Impreza odbyła się dwa dni po rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie. Data była nieprzypadkowa – był to gest solidarności z narodem Ukraińskim i przypomnienie, że Polska nadal o nich pamięta i wspiera. Drugim celem wydarzenia była zbiórka na śpiwory i ciepłą odzież dla żołnierzy ukraińskich z 14. batalionu Obrony Terytorialnej “Czerkasy”.

Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Sala widowiskowa śmigielskiego Centrum Kultury zapełniła się po brzegi – zarówno osób narodowości polskiej jak i ukraińskiej. Był to prawdziwy dzień solidarności i integracji.

Zgromadzona publiczność mogła podziwiać na scenie występy artystów ze Szkoły Podstawowej w Bronikowie, Zespołu Szkół w Czaczu, Szkoły Podstawowej w Starej Przysiece Drugiej, Zespołu Szkół w Starym Bojanowie oraz Szkoły Podstawowej w Śmiglu, a także chór “Harmonia” wraz Harmoniuszkami – czyli dziecięcymi przedstawicielami sekcji.

Powodzeniem cieszył się stół degustacyjny z tradycyjnymi ukraińskimi potrawami, które przygotowały obywatelki tego kraju. Do dyspozycji dzieci był także dmuchany zamek oraz fotościanka gdzie można było spotkać postaci z “Krainy Lodu” – Annę i Elsę.

Charakter imprezy był radosny, by nasi sąsiedzi mogli choć na chwilę zapomnieć o troskach i zmartwieniach. Nie zabrakło jednak wzruszeń – zarówno za sprawą występów jak i bardzo emocjonalnej przemowy pani Anny Lopatiuk – Ukrainki, która z prośbą o organizację tej imprezy zwróciła się do śmigielskiego magistratu. Pani Anna ze sceny podziękowała Polakom za wsparcie jakiego udzielają jej rodakom, a także ze łzami w oczach prosiła o pomoc ukraińskim żołnierzom, którzy walczą o niepodległość jej kraju. W szczególności brakuje im ciepłych ubrań i śpiworów, a z tego powodu często chorują. Stąd cel przeprowadzonej podczas imprezy zbiórki. Dzięki ludziom dobrej woli udało się uzbierać kwotę 4006,93 zł.

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć, gdyby nie pomoc organizacyjna Centrum Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca “Żeńcy Wielkopolscy”, gminnych placówek oświatowych oraz chóru “Harmonia”, którzy zadbali o część artystyczną, a także bez wsparcia sponsorów, którymi byli: zakład Policolor Śmigiel, piekarnie: Danuta Grygier i Piotr Kaczmarek, hurtownia “BAS”.  Organizatorzy dziękują także obywatelkom Ukrainy, które przygotowały stół degustacyjny oraz panu Wiktorowi Dobroniowi.

Podczas imprezy odbyło się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego “Walentynka dla Ukrainy”, który adresowany był dla przedszkolaków i uczniów placówek oświatowych z terenu gminy Śmigiel. W poszczególnych kategoriach wiekowych nagrody otrzymali:

kategoria Przedszkolaki:

Miejsce 1 – Karina Dekiert – Przedszkole w Czaczu

Miejsce 2 –  Anna Skrzypczak – Przedszkole w Żegrówku

Miejsce 3 – Kuba Żurek – Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej

kategoria Klasy I-III SP:

Miejsce 1 Nadia Średniawa – Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej

Miejsce 2 – Lilianna Migdał – Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej

Miejsce 3 – Miłosława Jurga – Zespół Szkół w Czaczu

kategoria  Klasy IV – VIII SP:

Miejsce 1 – Aleksandra Dłużak – Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej

Miejsce 2 – Igor Skrzydlewski – Szkoła Podstawowa w Śmiglu

Miejsce 3 – Marysia Stachowska – Szkoła Podstawowa w Śmiglu

Źródło: Gmina Śmigiel

Najnowsze artykuły