KOŚCIAŃSCY STRAŻACY PODSUMOWALI 2022 ROK

Władze Powiatu Kościańskiego ze Starostą Kościańskim Henrykiem Bartoszewskim na czele wzięły udział w naradzie podsumowującej działalność Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie w 2022 roku. Narada odbyła się w środę, 15 lutego 2023 roku, w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Starosta Henryk Bartoszewski, zwracając się do zebranych, wysoko ocenił ubiegłoroczną pracę Komendy i podziękował za całość działań w zakresie bezpieczeństwa. Podkreślił niezaprzeczalną rolę Państwowej Straży Pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych jako głównych podmiotów w zakresie prowadzenia szeroko pojętego ratownictwa. Uwypuklił także miejsce strażaków w powiatowym systemie bezpieczeństwa. Zadeklarował, że samorząd powiatowy w dalszym ciągu będzie wspierał działania Komendy, nie tylko te ratownicze, ale również te z zakresu prewencji społecznej. Na koniec życzył, by wszystkie działania kończyły się szczęśliwymi powrotami do strażnic.

W zasadniczej części narady Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie st. kpt. Szymon Klemenski podsumował ubiegły rok.

W 2022 roku kościańska straż odnotowała 1221 zdarzeń. Wśród nich było 191 pożarów, 955 miejscowych zagrożeń i 75 fałszywych alarmów. Statystycznie do zdarzeń dochodziło co 7 godzin i 41 minut. Pożary powstawały co 40 godzin i 46 minut. Średni czas do podjęcia interwencji w zdarzeniach wynosił 8 minut i 35 sekund od przyjęcia zgłoszenia. Średni czas podjęcia interwencji w zdarzeniach z osobami poszkodowanymi to 5 minut 50 sekund od przyjęcia zgłoszenia.

Strażacy w 2022 roku udzielili kwalifikowanej pomocy medycznej 158 osobom, 39 osób nie wyraziło zgody na udzielenie pierwszej pomocy. W wyniku zdarzeń zmarło 31 osób, 135 zostało rannych.

W 2022 roku zanotowano 36 zdarzeń związanych z podejrzeniem ulatniania się tlenku węgla, w 26 przypadkach alarm wszczęły czujki tlenku węgla.

Komendant Szymon Klemenski na zakończenie swego wystąpienia wyraził serdeczne podziękowanie Wielkopolskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu oraz samorządowcom za odczuwalne i realne wsparcie, które w prosty sposób przekłada się na lepsze wyposażenie oraz warunki pełnienia służby. Podziękował także wszystkim instytucjom i podmiotom współpracującym, a także całej załodze Komendy za zaangażowanie.

Następnie głos zabrał Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosław Zamelczyk. Odniósł się do danych zawartych w sprawozdaniu. Podziękował wszystkim strażakom i pracownikom cywilnym za całoroczną służbę i pracę. Zaznaczył, że realizacja zadań na tak wysokim poziomie jest możliwa dzięki ogromnemu zaangażowaniu załogi. Podziękował także druhom z jednostek OSP za działania ratownicze. Podkreślił, że tylko wspólne działania zawodowych i społecznych ratowników są optymalne dla zapewnienia bezpieczeństwa. Skierował słowa podziękowania do przedstawicieli samorządu powiatowego i samorządów gminnych za wspieranie działań Komendy. Życzył także utrzymania wysokiego poziomu wykonywania zadań w 2023 roku oraz realizacji ambitnych planów.

Także dh Tomasz Grzelczyk, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kościanie pogratulował działalności Komendy w minionym roku oraz wyraził nadzieję na dalszą bardzo dobrą współpracę strażaków zawodowych i ochotników.

PODSUMOWANIE 2022 r.

Źródło: PSP Kościan

 

Najnowsze artykuły