KOLEJNE PRAWIE DWA MILIONY NA ZAKUPY DLA SP ZOZ W KOŚCIANIE

W ubiegłym roku kościański SP ZOZ opracował i złożył dwa wnioski na zakup sprzętu dla szpitala. W grudniu informowaliśmy o tym, że szpital – na drugi ze złożonych wniosków – otrzymał w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 kwotę 7 milionów złotych. Pozytywnego rozstrzygnięcia doczekał się także wniosek złożony w pierwszym kwartale minionego roku. W jego ramach SP ZOZ w Kościanie pozyskał środki w wysokości 1 miliona 994 tys. złotych. Gdy wniosek przeszedł formalną akceptację to w szpitalu został przeprowadzony zewnętrzny audyt, który celem była ocena przystosowania placówki dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie realizowane w ramach wniosku zakupy mają służyć osobom niepełnosprawnym. Umowę na realizację wniosku i zakupów  szpital podpisał z Ministerstwem Zdrowia na początku stycznia tego roku.

– Otrzymane pieniądze to duży sukces. Szczerze mówiąc nie liczyłem na nie – przyznaje Wojciech Maćkowiak, dyrektor SP ZOZ w Kościanie. – Powód do radości jest tym większy, że w ramach tego konkursu szpital nie musiał mieć własnych środków, a to w większości konkursów wymóg formalny. W tym przypadku 85 % pozyskanych funduszy pochodzi z Unii Europejskiej, a pozostałych 15 % to dotacja pochodząca z Ministerstwa Zdrowia – informuje dyrektor Maćkowiak.

Szpital za zdobyte, dodatkowe fundusze planuje kupić 68 łóżek dla pacjentów. Poza łóżkami zostaną zakupione szafki przyłóżkowe, materace i materace przeciwodleżynowe. – Łóżka trafią na prawie wszystkie oddziały naszego szpitala. Ich szacunkowy koszt to około 830 tys. złotych – mówi W. Maćkowiak. – Poza łóżkami dla pacjentów planujemy także zakup łóżka na Oddział Intensywnej Terapii, dwóch łóżek porodowych i jednego fotela ginekologicznego. Zaletą tego sprzętu jest to, że ma on możliwość takiego sterowania, które pozwala go obniżyć na maksymalnie niski poziom, a to pozwala w łatwy sposób wejść na nie pacjentowi, który ma problemy z poruszaniem lub pozwala na łatwe przeniesienie na nie leżącego pacjenta – wyjaśnia dyrektor Maćkowiak.

Dyrekcja szpitala planuje także zakup dwóch transportowych wózków, które pozwalają na transport pacjenta w pozycji leżącej. Wózki te trafią na Oddział Ratunkowy. Z kolei na Oddział Reumatologiczny zostaną zakupione 2 fotele – stanowiska do terapii lekowej. Listę mniejszych zakupów zamknie pętla indukcyjna, system wspomagający słyszenie, która wesprze Oddział Ratunkowy.

W ramach otrzymanych środków dla szpitala zostanie zakupiony także kolejny cyfrowy aparat rentgenowski. Także on będzie przystosowany do tego, by mogły z niego korzystać osoby, które mają problem w poruszaniu się lub są leżące. Szacunkowy koszt tego urządzenia to około 700 tys. złotych.

Kwota 80 tys. złotych posłuży na sfinansowanie remontu chodnika i na stworzenie trzech miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

Poza zakupami sprzętu i remontami w ramach dofinansowania zostanie przeszkolonych ponad 70 osób. Celem szkolenia będzie podniesienie poziomu obsługi niepełnosprawnych pacjentów.

Wszystkie zakupy muszą być zrealizowane i rozliczone do końca czerwca tego roku.

Najnowsze artykuły