REMONT WART PONAD 2 MILIONY ZŁOTYCH

Jesienią 2022 roku rozpoczął się zaplanowany na dwa lata remont w Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. Inwestycja została podzielna na trzy etapy. W ramach remontu zaplanowano prace budowlane w trzech budynkach: Betanii (pałac i Oficyna Północna) w Siloamie (budynek po prawej stronie od pałacu) i Nefeszu (budynek przylegający do zewnętrznego ogrodzenia placówki od drogi Kościan – Poznań).

Koszt realizowanego remontu to kwota 2 169 294 złotych.  Powiat Kościański pozyskał na ten cel kwotę 837 tys. złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe środki, czyli kwota 1 332 294 złote została zabezpieczona w budżecie powiatu w tym i w poprzednim roku. Remont jest realizowany w ramach zadania, którego celem jest powstanie „Centrum wsparcia osób starszych z niepełnosprawnością metodą Montessori – poszerzenie oferty rehabilitacyjnej dla niepełnosprawnych mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach poprzez adaptację pomieszczeń”.

– Chciałabym przyjmować do naszego Domu takie osoby, które cierpią na choroby dementywne. Nie ma domów pomocy o takiej specjalizacji – mówi Katarzyna Michalewicz – dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach. –  Osoby, które mają zaniki pamięci najczęściej trafiają do placówek, gdzie mieszkają osoby niepełnosprawne lub do takich, gdzie mieszkają osoby z chorobami psychicznymi. To nie jest dla nich miejsce, osoby takie wymagają bowiem bardzo specjalistycznej pomocy – podkreśla dyrektor K. Michalewicz.

 Mówiąc o wyzwaniach codzienności i o planach działania DPS w  Jarogniewicach Katarzyna Michalewicz zaznacza, że jako społeczeństwo nie potrafimy zająć osobami z demencją.  – To rodzi frustracje, zarówno u osób z zanikami pamięci jak i u ich rodzin. Mamy w Domu wspaniały zespół ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Pracownicy są przeszkoleni do pracy przy pomocy metody Montessori. Jest to niefarmakologiczna metoda, która pozwala angażować seniorów do podejmowania działań. Uczy jak z nimi pracować, prowadzić rozmowę, jak zaaranżować pomieszczenia, w których funkcjonują i czują się bezpieczni – wyjaśnia dyrektor. – Chciałabym, aby w przyszłości cały Dom, jako placówka otrzymał certyfikat potwierdzający nasze kwalifikacje do pracy przy użyciu tego narzędzia. To pozwoli nam nie tylko na pomoc osobom chorym, ale także na udzielanie pomocy rodzinom, które spotykają się z demencją i pomagają bliskim, czując się często przy tym bezradnym – przyznaje Katarzyna Michalewicz.

 W pierwszym etapie zrealizowanych w 2022 roku prac dostosowano podjazd i taras przy budynku Betania do możliwości samodzielnego poruszania się przez osoby niepełnosprawne. W Betanii wyremontowano także wspólną, dużą toaletę, gdzie wymieniono wszystkie instalacje i armaturę. Dodatkowo, przy Oficynie wykonano i zamontowano podnośnik niskiego unoszenia dla osób niepełnosprawnych. To w znaczny sposób ułatwi dostęp mieszkańców do tego budynku. Kolejny etap wykonanych prac polegał na wydzieleniu odrębnych pokoi w mieszkaniach w budynku Siloam oraz na przebudowie łazienek i ich dostosowanie dla osób niepełnosprawnych. – Dzięki temu powstały 4 wygodne mieszkania dla naszych mieszkańców, którzy brali udział i mieli wpływ na urządzanie swoich pokoi – mówi K. Michalewicz. – Generalny remont tych pomieszczeń bardzo nas cieszy. Pozwolił on na pełniejsze wykorzystanie mieszkań, w których obecnie mogą zamieszkiwać bardziej samodzielne osoby – wyjaśnia pani dyrektor.

Na prace wykonane w 2022 roku wydano 1 375 454 złote. Z budżetu Powiatu Kościańskiego wydano 649 133 złotych, pozostałe środki w wysokości 726 320 złotych pochodziły z PFRON – u.

Trwający właśnie trzeci etap prac budowlanych to adaptacja na pokoje mieszkalne pomieszczeń w budynku Nefesz i w Oficynie Północnej. – Cały budynek Nefesz będzie dostosowany do potrzeb osób cierpiących z powodu demencji i zaników pamięci. Pomieszczenia te nie były wykorzystywane przez mieszkańców i nie były przystosowane do ich potrzeb – informuje K. Michalewicz.

Po remoncie w budynku będą nowe, przystosowane pokoje z łazienkami, sala do pracy z osobami z demencją i jej wygodne zaplecze. Koszt całej przebudowy DPS w Jarogniewicach to ponad 2 miliony 169 tys. złotych.

 

 

Najnowsze artykuły