ZABEZPIECZ DOM I MIESZKANIE PRZED WŁAMANIEM

Domy i mieszkania stanowią łakomy kąsek dla złodziei, dlatego też należy zrobić wszystko, aby zmniejszyć do minimum możliwość włamania do naszych domów lub mieszkań i kradzieży naszej własności. Choć nie istnieją systemy antywłamaniowe i alarmowe gwarantujące stuprocentowe zabezpieczenie mienia, to jednak warto pomyśleć i zrobić wszystko, aby utrudnić złodziejom zadanie. Bezpieczeństwo zależy również od nas samych.

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu miało miejsce kilka włamań, a czas zbliżających się świąt oraz szybko zapadającego zmroku, staje się okazją dla złodzieja. Straty materialne to nie jedyne konsekwencje kradzieży z włamaniem. Pozostaje jeszcze utrata poczucia bezpieczeństwa wynikająca z tego faktu. Niejednokrotnie tego typu sytuacji można byłoby uniknąć, stosując się do kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie dajmy szans włamywaczom.

Korzystaj z zabezpieczeń technicznych. Pamiętajmy, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania!

– wyposaż drzwi i okna w odpowiednie antywłamaniowe zamki patentowe,

– zabezpiecz mienie w system alarmowy oraz monitoring,

– zadbaj o oświetlenie przed drzwiami wejściowymi oraz ciemnych obszarów wokół domu,

– pomyśl o zamontowaniu w drzwiach balkonowych klamki zamykanej na klucz,

– rozważ montaż rolet antywłamaniowych, zwłaszczaa tych z tyłu budynku,

– wykonaj solidne (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa. Gęsty żywopłot chroni prywatność, lecz też daje swobodę działania włamywaczom.

Zanim otworzysz drzwi nieznajomemu:

– spójrz przez wizjer, kto stoi po drugiej stronie drzwi, a jeżeli jest to nieznana Ci osoba — spytaj o cel wizyty i poproś o okazanie dokumentu. Zrób to w sposób umożliwiający przeczytanie nazwiska. Pamiętajmy, że nieumundurowany policjant, też ma obowiązek wylegitymowania się. Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie Twoją ostrożność i nie obrazi się,

– na ogół znasz “swojego” sąsiada, listonosza, inkasenta lub dzielnicowego. Zachowuj się więc szczególnie ostrożnie, jeżeli pojawi się nieznana Ci osoba lub taka podająca się za pracownika tych instytucji.
Zachowując czujność, nie wpuszczaj obcych do swojego domu lub mieszkania, bo niestety nie każdy, kto puka do twoich drzwi, ma uczciwie zamiary!

Wychodząc z domu:

– zamknij wszystkie okna i drzwi, także te piwniczne i gospodarcze. Do większości włamań dochodzi poprzez okna lub drzwi tarasowe umiejscowione z tyłu budynku,

– nie zostawiaj kluczy do domu w ukrytych miejscach (pod doniczką, pod wycieraczką itp. Złodzieje doskonale znają te miejsca,

– wychodząc z domu zaciągnij zasłony, opuść żaluzje oraz rolety,

– pozostaw w pokoju włączone światło. Twórz pozory obecności w domu,

– włącz system alarmowy,

– nie zamieszczaj informacji o wyjazdach i nieobecnościach na portalach internetowych. Zwykłe zdjęcie umieszczone np. na Facebooku może być zachętą dla złodzieja, który będzie miał pewność, że nikogo nie ma w domu. Zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie,

– Współdziałaj z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich dom, mieszkanie.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

– Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy oraz wartościowej biżuterii. Wszelkie dobre domowe schowki są doskonale znane włamywaczom i sprawdzane przez nich w pierwszej kolejności. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, biżuterii, innych cenniejszych przedmiotów jest bank,

– zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor, telefon itp. oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Natychmiast informuj Policję o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej przed chwilą podejrzanej sytuacji. Osoby dokonujące włamań prowadzą wcześniejsze rozpoznanie. Im szybciej funkcjonariusze otrzymają informację i pojadą na miejsce, tym działania zmierzające do eliminowania zagrożeń lub zatrzymania sprawców włamań, będą skuteczniejsze.

Najnowsze artykuły