OBCHODY ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W ŚMIGLU

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Śmigiel miały rozbudowany charakter. Odbyło się symboliczne złożenie zniczy, Msza Święta, podsumowanie konkursu plastycznego o tematyce powstania, a także bieg z flagami.

Uroczystości rozpoczęło złożenie zniczy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na śmigielskim cmentarzu przez włodarzy w osobach burmistrz Małgorzaty Adamczak oraz wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Włodzimierza Drótkowskiego. Następnie w kościele farnym odbyła się okolicznościowa Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych. 

Po jej zakończeniu burmistrz Małgorzata Adamczak podsumowała konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów klas 4-8 z gminy Śmigiel, który nosił tytuł “Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”. Konkurs gminny poprzedził etap szkolny, który wyłonił 5 finalistów – po jednym z każdej szkoły. Następnie wszystkie finałowe prace plastyczne zostały wydane w formie okolicznościowych pocztówek.

Komisja przyznała także następujące miejsca:

  1. Igor Skrzydlewski – Szkoła Podstawowa w Śmiglu

  2. Igor Stankowiak – Szkoła Podstawowa w Bronikowie

  3. równorzędnie:
    Weronika Kram – Zespół Szkół w Starym Bojanowie

Rita Fryder – Szkoła Podstawowa w Starej Przysiece Drugiej

Kamila Jaworska – Zespół Szkół w Czaczu

O godzinie 19:15 rozpoczął się Bieg z Flagami na stadionie miejskim, w którym udział wzięło ok. 50 osób – zarówno biegaczy jak i miłośników nordic walking. Start został poprzedzony skandowaniem przez uczestników hasła “Cześć i Chwała Bohaterom”, a także losowaniem flag powstania wielkopolskiego. Następnie uczestnicy pokonali po owalu śmigielskiej bieżni symboliczny dystans od 1 do 5 kilometrów. Na mecie każdy otrzymał pocztówkę wydaną w ramach ww. konkursu szkolnego z okolicznościową pieczątką upamiętniającą rocznicowe obchody.

Najnowsze artykuły