GDZIE WYRZUCIĆ ZUŻYTY OLEJ PO SMAŻENIU – PORADNIK

Zużyty olej roślinny to odpad sprawiający problemy nie tylko w Tłusty Czwartek. Pod żadnym pozorem nie wolno go wyrzucać do toalety. Zużyty olej po smażeniu pączków czy frytek należy odpowiednio zabezpieczyć lub wywieźć do punktu. Można też… zrobić z niego mydło.

Zakaz wylewania oleju do kanalizacji sanitarnej ma swoją racjonalną przyczynę – w niższych temperaturach olej tężeje i może ją zapchać.

Tłuszcz po smażeniu wylany do kanalizacji, szczególnie jeśli na swojej drodze napotka inne zapychające odpady, np. chusteczki nawilżające, tworzy tzw. góry tłuszczowe. Z czasem, niczym kula śniegowa, góra tłuszczowa obrasta w kolejne warstwy i taki cuchnący konglomerat może zablokować kanalizację, a potem wypchnąć ściek na ulicę. Kiedy w 2013 r. 15-tonowe monstrum zatkało rury w Londynie, wiele toalet w sąsiedztwie wylało.

Co zatem zrobić ze zużytym olejem spożywczym, np. rzepakowym po smażeniu frytek czy pączków? Po przelaniu do słoika lub butelki zużyty olej można wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane (resztkowe) w kolorze czarnym. Zużyty olej spożywczy można także zawieźć do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK), choć nie każdy punkt przyjmuje olej pochodzący z gospodarstw domowych.

 

Pamiętaj! Olej do smażenia należy przelać do szczelnego pojemnika (np. zużytego słoika lub butelki) i umieścić w pojemniku/worku na odpady zmieszane (kolor czarny).

 

Zużyty olej z restauracji, piekarni i innych punktów gastronomicznych można oddać do utylizacji wyspecjalizowanej firmie zajmującej się przetwarzaniem tego typu odpadów. To zdecydowanie najwygodniejszy sposób. Koszt takiej usługi zaczyna się od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Przedsiębiorstwa skupujące fryturę i oleje spożywcze odbierają je od sklepów i restauracji, a następnie przekazują do recyklingu. Zużyty olej roślinny może być wykorzystany np. przez rafinerie do produkcji biopaliw. Ze zużytego oleju rzepakowego i kokosowego można zrobić też mydło gospodarcze własnej produkcji, które można wykorzystywać w praniu i sprzątaniu (jak zapewnia autorka przepisu, umyta podłoga nie będzie pachniała pączkami).

Najnowsze artykuły