BETON-OFF KOŚCIAN 2022/23

Rewitalizacja  kościańskiego rynku. Dzięki niej rynek w naszym mieście będzie piękny i nowoczesny. Stanie się wizytówką Kościana.

Ale czy my, mieszkańcy tego miasta, chcemy takiej wizytówki?

Przypomnijmy sobie czym jest rewitalizacja. To ożywienie, którego celem jest przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Mówiąc najprościej jest to wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało.

Lepiej żyło? Lepiej przebywało? Lepiej pracowało?

Zapytajmy  mieszkańców kościańskiego rynku, czy ta „rewitalizacja” poprawia ich życie? Jak czuli się np. minionego lata?

A my wszyscy, kiedy musieliśmy chociażby przejść przez „rewitalizowany” rynek. Czy sprawiło to nam przyjemność?

Czy właściciele i pracownicy sklepów, instytucji przy „rewitalizowanym” rynku stwierdzają, że lepiej im się pracuje?

Ktoś zadecydował, bez zapytania kogokolwiek z nas, o „rewitalizacji” kościańskiego rynku. Ale czy ten ktoś uważa, że to co dzieje się, z mniejszymi bądź większymi przerwami, (ostatnio większymi) na rynku w Kościanie, to naprawdę rewitalizacja? Jak to się ma do podanej wyżej definicji? A może zalewanie kościańskiego rynku betonem, to wcale nie rewitalizacja? Bo przecież nikomu nie będzie się lepiej żyło, nikomu przebywało, nikomu pracowało!

Rewitalizacja kościańskiego rynku to po prostu…betonoza.

A wystarczyło zapytać? Podpowiedzielibyśmy! Pomoglibyśmy w podjęciu decyzji, by nie skazywać nas na taki „piękny i nowoczesny” rynek. A jeśli pytanie nas uwłacza pojęciu władzy , to trzeba było pojechać …do Śmigla, Czempinia i zobaczyć tamtejsze  rynki.

Chyba umknęło komuś, a może po prostu nie doczytał, bo czytać nie lubi…” że produkcja betonu odpowiada za 4-8%. światowej emisji dwutlenku węgla i dziewięcioprocentowe zużycia wody w przemyśle, czyli 1,7%. całej wody zużywanej przez ludzkość.”  Chyba umknęło ” że beton jest wysokoemisyjnym materiałem, którego produkcja destrukcyjnie wpływa na klimat, zużywa najcenniejszy, deficytowy zasób, jakim jest woda, eksploatuje piasek, osuszając rzeki. Do tego tworzy nieprzepuszczalne, nagrzewające się powierzchnie, które niszczą bioróżnorodność i nie pomagają nam lepiej gospodarować wodą.”

Może ktoś uważa, że kościaniacy kochają beton i nienawidzą drzew i kwiatów?

Kto decydował w ostatnich latach o wycince  drzew, krzewów w naszym mieście?

A przecież to właśnie drzewa  „oczyszczają w mieście powietrze, pochłaniają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla. Produkują tlen. Zapobiegają podtopieniom przez pochłanianie wody deszczowej. Obniżają poziom hałasu. Chronią przed promieniowaniem UV. Poprawiają samopoczucie i zdobią. Są najlepszymi klimatyzatorami. Zmniejszają upał, rzucając cień na budynki, schładzając place i chodniki. Z wchłoniętej wody wytwarzają parę, którą dodatkowo schładzają powietrze wokół siebie. Nie betonoza,  ale drzewa są głównym środkiem ochrony przed  strasznymi skutkami zmian klimatycznych.”

Argument, że w miejsce wyciętego drzewa sadzi się nowe nie przekonuje. „Pamiętajmy , jedno duże miejskie drzewo produkuje tyle tlenu, ile półtora tysiąca małych, nowo zasadzonych. Stare drzewa są schronieniem też dla zwierząt, roślin i innych organizmów, m.in. dla ptaków, owadów, grzybów i porostów. Usuwając drzewo, usuwamy element ekosystemu i niszczymy bioróżnorodność. (…)                                                                                              Drzewa to długodystansowcy. Aby zrekompensować straty spowodowane wycinką 150-letniego drzewa, potrzeba 150 lat.”

Miejskie „betonowe patelnie zagrażają naszemu życiu. Przejście przez pozbawiony drzew plac równa się  przemierzeniu małej pustyni.” Jeśli będziemy chcieli przekonać się o trudach przemieszczania małej pustyni wybierzemy się do Słowińskiego Parku Narodowego na przykład.  Betonoza  czy to tylko opacznie pojęta „rewitalizacja”? A może to również stan umysłu. Przypominam sobie określanie „beton partyjny”. Nazywano tak przedstawicieli partii rządzącej, którzy nie zmieniali swoich poglądów i trwali przy swoim bez względu na argumenty.

Tak rozumiana „betonoza” to sztywność, dogmatyzm, nietolerancja na wieloznaczność, odrzucanie przekonań niezgodnych z własnymi, przyjmowanie czarno-białych rozwiązań, negowanie rzeczywistości niezgodnej z własnymi przekonaniami, traktowanie sytuacji wieloznacznych jako zagrożenie, odrzucanie racji niezgodnych z własnymi, nieliczenie się ze zdaniem i poglądami innych itp.

Uznając, że betonoza , jako źle pojęta rewitalizacja, jak i stan umysłu są dużym zagrożeniem, Galeria Teatr  zaprasza wszystkich twórców, chcących zająć głos w dyskusji, do wzięcia udziału w BETON-OFF FESTIWAL KOŚCIAN 2022/23. Patronat medialny festiwalu objęły TV Klin Kościan i Portal Regionalny NEWSKOSCIAN.EU . Festiwal składał się będzie z dwóch części. W pierwszej uczestnicy nadsyłają jedno dzieło (piosenkę, wiersz, monolog, fotografię, grafikę itd.). Podają tytuł dzieła, swoje imię i nazwisko, i przesyłają na adres TV Klin (nie będziemy prezentować materiałów obscenicznych); podpisują też druk RODO (do pobrania na stronie TV Klin)  Najlepsze, z nadesłanych prac, będą prezentowane do końca lutego 2023 roku(prace kwalifikować będzie jury, powołane przez organizatora). Wiosną 2023 r. wybrane dzieła wejdą w skład koncertu (reżyserowanego przez Janusza Adama Dodota)  oraz wystawy. Zarówno koncert, jak i wystawa zostaną  zaprezentowane „na żywo” kościańskiej publiczności.

Cytaty- „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”-Jan Mencwel

https://newskoscian.eu/

 

Najnowsze artykuły