NAGRODA GRAND PRIX KONKURSU ARCHITEKTONICZNEGO DLA CAS TLENOWNIA

W czwartek 8 grudnia Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia w Czempiniu odwiedził Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak a także Wojciech Krawczuk Prezes Stowarzyszenia Architektów RP Oddział Poznań i Bartosz Jarosz Przewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP reprezentujący organizatorów konkursu o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego. Ważnym gościem był także Pan Przemysław Woźny z Pracowni J.P. Woźny.

Wizyta zaszczytnych gości związana była z rozstrzygnięciem konkursu
o Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego, w którym to konkursie nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa Wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, autorstwa wielkopolskich projektantów, w roku poprzedzającym daną edycję konkursu.

W edycji 2022 w kategorii Budynek Użyteczności Publicznej zwyciężyło Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA w Czempiniu, którego architektem była Pracownia Projektowa J.P. Woźny.

Jednakże Tlenownia, zwyciężyła nie tylko w ww. kategorii, ale decyzją Kapituły zwyciężyła także w całym konkursie i otrzymała Nagrodę Główną – GRAND PRIX.

W ocenie Kapituły Konkursu nagroda przyznana została za wrażliwe i twórcze przekształcenie silnie zdekapitalizowanego pofabrycznego obiektu w funkcjonalny i estetyczny ośrodek o wysokiej jakości służący wszystkim mieszkańcom. Na uznanie zasługuje zachowanie historycznej bryły i takie wzbogacenie jej o nowe elementy, które wzmacnia walory kompozycyjne i użytkowe obiektu. Starannie skomponowany plac przed wejściem z nowo posadzonymi drzewami jest bardzo dobrym dopełnieniem przestrzeni wewnątrz budynku. Różnorodność funkcji i licznych aktywności odnotowanych w Tlenowni po roku od otwarcia wskazuje, że budynek we właściwy sposób pozwala działać znajdującym się w nim instytucjom.

Podczas czwartkowego wydarzenie przybyłych do Czempinia gości powitał Burmistrz Konrad Malicki oraz Zastępca Burmistrza Andrzej Socha. Konrad Malicki podkreślał, że gmina zrewitalizowała obiekt, który był praktycznie ruiną.

Była, przedwojenna fabryka tlenu Antoniego Jezierskiego miała być rozebrana, ale gmina wykupiła obiekt, aby następnie zmieniła w ramach projektu rewitalizacji miasta w budynek, który stał się wizytówką Gminy Czempiń i zachwyca przybywających tutaj gości i turystów.
– Rewitalizując ten obiekt zyskaliśmy ogromny potencjał i możliwość łączenia wielu funkcji w jednym miejscu, gdyż budynek ten stał się siedzibą centrum kultury, biblioteki, izby muzealnej, siedzibą organizacji pozarządowych, nakierowanych na najmłodszych i na seniorów. W tej przestrzeni powstała sala wielofunkcyjna, której na terenie Czempinia nie mieliśmy, na 150 osób, – mówił Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki.

Zdobycie nagrody gratulował podczas swojej pierwszej wizyty na Ziemi Czempińskiej Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński. Wojewoda docenił ogrom pracy włożony przez gminę w zrealizowany projekt. – To miejsce piękne architektonicznie, łączące historię z nowoczesnością i funkcjonalnością, nagrodzone Grand Prix, czyli pierwszą nagrodą w trzeciej edycji konkursu. To jest naprawdę powód do wielkiej dumy dla władz Czempinia, ale też satysfakcji dla mieszkańców tego miasta – mówił Michał Zieliński.

Gratulacje złożył również Wicemarszałek Wojciech Jankowiak. W swoim wystąpieniu podkreślał doskonałą wizję architektoniczną budynku Tlenowni. Wicemarszałek mówił także o modelowej współpracy władz Gminy Czempiń z Urzędem Marszałkowskim podczas realizacji projektu budowy CAS Tlenownia. Wspomniał także o tym, że projekt rewitalizacji miasta na czele z Centrum Aktywizacji Społecznej Tlenownia zwyciężył w rozstrzygniętym w listopadzie tego roku plebiscycie „Łączy nas wielkopolskie”, w kategorii „Łączy nas architektura i kultura” a nominowany do konkursu został spośród tysięcy projektów różnego typu zrealizowanych w Wielkopolsce w perspektywie finansowej UE 2014-2020.

Przypomnijmy, że Gmina Czempiń pozyskała blisko 14 milionów z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na rewitalizację miasta, w tym budowę Tlenowni.

Zastępca Burmistrza Andrzej Socha przypomniał również, że Gmina Czempiń w październiku 2022 roku otrzymała Kryształ Przetargów Publicznych za przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego „Utworzenie centrum aktywizacji społecznej na terenie poprzemysłowym przy ul. Nowej w Czempiniu”.

Zebrani goście udali się także na spacer po obiekcie, a przewodnikiem, który opowiadał nie tylko o realizacji dofinansowanego projektu i niuansach podczas jego rewitalizacji oraz w trakcie robót budowlanych, a także o historii tego miejsca i przemysłowcu Antonim Jezierskim, był Zastępca Burmistrza Gminy Czempiń Andrzej Socha.

 

Najnowsze artykuły