KIERUJĄC SAMOCHODEM, ZŁAMAŁ PODWÓJNY ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDAMI

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują pojazdami mechanicznymi pomimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia samochodów. Tym razem policjanci zatrzymali mężczyznę, który pomimo zasądzenia dwóch zakazów, nadal się do nich nie stosował. Za złamanie zakazu prowadzenia pojazdów zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

W minioną sobotę (19.11.2022r.) około godziny 12:15 w miejscowości Wonieść funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Skoda Octavia, którym kierował 40-letni mieszkaniec gm. Śmigiel. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna posiada dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdami wydane przez Sąd, jednak nie stanowiły one dla kierującego przeszkody. Teraz będzie musiał liczyć się z konsekwencjami wynikającymi z art. 244kk i za popełnione przestępstwo odpowiadać będzie przed sądem.

Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?

Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.

Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły