ROŚNIE LICZBA UPADŁOŚCI FIRM. WIELKOPOLSKA NIE JEST WYJĄTKIEM

Wiele przedsiębiorstw przezywa trudne chwile, ich sytuacja gospodarcza bardzo mocno się pogarsza i ma to niestety odzwierciedlenie w statystykach. Z najnowszego raportu firmy Coface wynika, że w trzech kwartałach tego roku niewypłacalność firm wzrosła o blisko 5%, a o 22,5% zwiększyła się liczba postanowień o niewypłacalności ogłaszanych przez sądy. Nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się zmienić.

Zdaniem ekspertów Coface, należy się spodziewać, że liczba upadłości firm będzie nadal rosła. Na problemy przedsiębiorców wpływają m.in. ceny energii, paliwa, niekorzystne zmiany podatkowe, narzucanie na przedsiębiorstwa nowych obowiązków i rosnących koszty produktów.

– Według danych na koniec września tego toku, w ostatnich miesiącach sądy zdecydowały o upadłości i restrukturyzacji 767 polskich firm. To aż o 22,5 procenta więcej niż rok temu – informuje poznański Radca Prawny, Kamil Szymczewski, zajmujący się między innymi upadłościami konsumenckimi. – Wielkopolanie to przedsiębiorczy ludzie, ale problemy gospodarcze niestety nie omijają naszego regionu. Według najnowszych danych, duży wzrost niewypłacalności występuje w budownictwie, transporcie, handlu oraz w usługach. Mniej takich przypadków zanotowano w produkcji, choć tu przedsiębiorcy borykają się z zakłóconym łańcuchem dostaw – dodaje.

Według Katarzyny Rogoźnickiej z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Kiżuk&Michalska, Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oceniło prawdopodobieństwo wystąpienia recesji na poziomie 75%. Ryzyko pogorszenia się sytuacji przedsiębiorców jest zatem bardzo wysokie.

– Prawdopodobieństwo upadłości firm na dużą skalę jest bardzo duże, warto natomiast zaznaczyć, że odpowiednio szybka reakcja i wdrożenie postępowania restrukturyzacyjnego może ocalić przedsiębiorstwo – wyjaśnia. – Prowadzimy działalność na terenie całej Polski i zauważamy, że na wschodzie kraju te problemy są nieco większe, ale nawet mocno rozwinięte regiony są obarczone kłopotami gospodarczymi. Dotyczy to zarówno przedsiębiorstw, jak i mieszkańców, którym zaczyna brakować pieniędzy do regulowania swoich należności, w tym wysokich rat kredytów hipotecznych – komentuje.

Z analizy samych postępowań sądowych (upadłości i restrukturyzacje) wyłania się smutny obraz: sytuacja biznesu w Polsce regularnie się pogarsza, co przekłada się również na kłopoty finansowe przeciętnego Kowalskiego. Przedsiębiorstwa nie mają innego wyboru, jak przenosić część wzrostu kosztów na finalnych odbiorców, a to powoduje szybko rosnące ceny w sklepach.

 

Najnowsze artykuły