UWAGA: OSZUSTWA PRZY ZAKUPIE OPAŁU

W całej Polsce odnotowywane są przypadki oszustw nową metodą na węgiel. Apelujemy o wzmożoną ostrożność przy zakupie węgla, pelletu i innego opału w atrakcyjnych cenach i z niesprawdzonych źródeł. Fakt, że węgiel i inne surowce opałowe stały się towarem deficytowym a ceny wzrosły o kilkaset procent, wykorzystują oszuści, którzy żerują na ludzkiej nieświadomości.

W ostatnim czasie do kościańskiej komendy zgłosiło się dwóch mieszkańców powiatu, którzy padli ofiarą oszustwa nową metodą:

– 1 września br. mieszkanka Kościana znalazła ogłoszenie na portalu Facebook odnośnie sprzedaży węgla. Po dokonaniu przelewu w kwocie 750zł, kontakt z sprzedającym urwał się. Towaru ani zwrotu pieniędzy nie otrzymała.

– 13 września br. mieszkaniec gm. Czempiń dokonał przelewu w kwocie 4100zł za zakup opału w postaci pelletu poprzez stronę internetową. Niestety mężczyzna nie otrzymał ani zamawianego towaru, ani zwrotu pieniędzy, a także brak kontaktu z sprzedającym.

Bądźmy ostrożnym przy tego typu zamówieniach. Nie bądźmy bezwzględnie ufni, że każde ogłoszenie w mediach społecznościowych lub stronie internetowej jest prawdziwe i wiarygodne. Przestępcy w różny sposób wcześniej budują swoją wiarygodność i zaufanie kupujących.

Oszuści często posługują się fałszywymi stronami internetowymi oferującymi na sprzedaż tanie surowce opałowe. Wiarygodność tych stron zwiększają poprzez wykorzystanie danych firm faktycznie istniejących, na które tworzone są strony internetowe. Przestępcy zamieszczają również ogłoszenia na popularnych portalach ogłoszeniowych, oferując opał w atrakcyjnych cenach, często z darmową usługą transportu.

Naszą uwagę powinna zwrócić atrakcyjna, promocyjna cena, brak numeru kontaktowego do sprzedawcy, brak możliwości odbioru osobistego, płatność wyłącznie przelewem lub wymagana jest zaliczka. Kontakt z oszustami urywa się zaraz po otrzymaniu przelewu, a kupujący pokrzywdzony nie otrzymuje zamówionego towaru. Najbezpieczniej jest zamawiać towar z możliwością zapłaty przy odbiorze, szczególnie kiedy w grę wchodzą duże kwoty pieniędzy.

Bądźmy ostrożni!

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły