POSTERUNKI POLICJI

Posterunki Policji są jednym z elementów zbliżania policji do obywateli i społeczeństwa. Nie są to jednostki, które funkcjonują całą dobę oraz posiadają służbę dyżurną, lecz mimo wszystko pozwalają mieszkańcom na bezpośredni kontakt z policjantami. Na terenie powiatu kościańskiego w strukturach Komendy Powiatowej Policji w Kościanie funkcjonują 3 takie jednostki tj. w Śmiglu, Krzywiniu oraz Czempiniu.

Posterunki Policji na terenie powiatu nie funkcjonują całą dobę. W przypadku braku wyznaczonej służby policjantów z posterunku, o bezpieczeństwo na ich terenie dbają policjanci z kościańskiej komendy.

W posterunkach wyznaczone zostały stałe dyżury kierowników:

– w Śmiglu asp. sztab. Marek Ludwiczak pełni dyżur w każdy poniedziałek w godz: 10:00-14:00 oraz środę w godz. 15:00-19:00.

– w Krzywiniu asp. sztab. Sławomir Krzysztofik pełni dyżur każdy poniedziałek w godz. 10:00-14:00 oraz czwartek w godz. 18:00-22:00.

– w Czempiniu asp. sztab. Adam Kaźmierczak pełni dyżur w każdy poniedziałek w godz. 10:00-14:00 oraz czwartek w godz. 16:00-20:00.

W posterunku poza stanowiskiem kierownika posterunku Policji, występują następujące stanowiska policyjne:

– asystent którego zadaniem jest prowadzenie postępowań w sprawach o przestępstwa oraz wykroczenia.

– dzielnicowy czyli policjant pierwszego kontaktu, którego zadaniem jest utrzymywanie bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i organizacjami na swoim rejonie. Diagnozuje problemy lokalne, ustala ich przyczyny oraz pomaga w poszukiwaniu sposobów ich skutecznego rozwiązania. Podejmuje działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W szkołach prowadzi pogadanki profilaktyczne. Jest do dyspozycji pedagogów szkolnych, uczniów i ich rodzin. W celu poprawy komunikacji mieszkańców z swoim dzielnicowym, każdy został wyposażony w telefon służbowy oraz posiada dostęp do skrzynki pocztowej przypisanej do konkretnego rejonu. Dane kontaktowe swojego dzielnicowego umieszczone zostały na stronie internetowej (https://koscian.policja.gov.pl/w11/informacje/dzielnicowi/koscian) Komendy Powiatowej Policji w Kościanie oraz w aplikacji mobilnej Moja Komenda. Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. W sytuacjach nagłych i zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy powiadomić służby korzystając z numeru alarmowego 112.

– referent i policjant pełniący służbę patrolową mającą na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń w miejscach publicznych, a także w przypadku ich zaistnienia podejmuje czynności w celu ustalenia i zatrzymania sprawców tych czynów. Reaguje na wszelkie zachowania mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa osób i mienia lub naruszających porządek publiczny.

Policjanci pełniący służbę w tych jednostkach posiadają szeroką wiedzę dotyczącą różnych aspektów życia środowiska lokalnego. Ułatwia im to pomoc mieszkańcom nawet w sprawach niepolicyjnych.

Źródło: KPP Kościan

0 0 votes
Article Rating

Najnowsze artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x