PIERWSZE OPASKI BEZPIECZEŃSTWA DOTARŁY 14 LIPCA DO KOŚCIAŃSKICH SENIORÓW!

Informujemy, że pierwsze opaski bezpieczeństwa dotarły 14 lipca do kościańskich Seniorów. Tego typu wsparcie jest możliwe w związku z przystąpieniem do realizacji Rządowego Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, Moduł II „Opieka na odległość”. Pracownicy Ośrodka  Pomocy Społecznej w Kościanie wręczają opaski bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania Seniorów, instruują z zasad obsługi oraz sprawdzają ich działanie pod kątem technicznym.

W ramach programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, Moduł II, 23 seniorów z Gminy Miejskiej Kościan otrzymało, lub w najbliższym czasie otrzyma, bezpłatnie „opaskę bezpieczeństwa”.

Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z tej formy wsparcia poprawiły swoje bezpieczeństwo oraz możliwość samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Opaska bezpieczeństwa jest połączona z usługą operatora pomocy (24 h na dobę siedem dni w tygodniu) – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika ośrodka pomocy społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.

Program adresowany jest do seniorów w wieku 65 lat i więcej mieszkających na terenie Gminy Miejskiej Kościan.

 

 

 

 

Najnowsze artykuły