JANUSZ ADAM DODOT – „PRZY STOLE…

Nie ustaje-mimo wakacji- w swoich artystycznych działaniach GALERIA TEATR ŚMIGIEL. Janusz Adam Dodot i jego podopieczni niedawno urzekli odbiorców widowiskiem „DAR CHLEBA”, które opowiadało w metaforyczny sposób jakże złożoną i piękną historię Śmigla. Najnowsza premiera to kameralna bajka, skierowana do najmłodszych( TEATR zaprasza dzieci od lat 3). Jak podkreśla J.A. Dodot- autor scenariusza, reżyser i jeden z aktorów przedstawienia ta bajka to rezultat jego przebywania, opiekowania się, zabaw z jego wnukami Wojtusiem i Anastazją, ale też jego wieloletnie doświadczenie pracy teatralnej z dziećmi. Dzięki takiemu połączeniu teatr, który tworzy jest znakomity warsztatowo i prawdziwy. Aktorzy przez cały spektakl nawiązują niepowtarzalny kontakt z dziećmi, bawią, a jednocześnie uczą. Bajka „PRZY STOLE, czyli jak jeść , jak pić, jak kulturalnym być” to spektakl żywy, zabawny i…mądry. Bawiąc się- aktorzy na scenie, dzieci i ich opiekunowie na widowni- mówi się w przedstawieniu o podstawowych zasadach dobrego wychowania. Aktorzy, ani przez chwilę, niczego nie narzucają. To dzieci odkrywają , podpowiadają, wybierają zachowania właściwe. Ważna w tym teatralnym zdarzeniu jest też bliskość aktora i widza, jego wzajemne relacje. W Śmiglu aktorzy wystąpili na scenie Centrum Kultury( ze względów pogodowych). Jednak w pierwotnym założeniu bajka miała zostać zagrana… na trawniku śmigielskiego rynku. „PRZY STOLE” to idealna bajka do małych przestrzeni , np. sal przedszkolnych.
Jakże bardzo spektakle takie jak „PRZY STOLE…” są potrzebne. Jakże mało podobnych propozycji, gdzie mądry teatr spotyka się z mądrą edukacją. Jak podkreśla J.A. Dodot to nie jedyna bajka z „edukacyjnego” cyklu. Właśnie GALERIA TEATR rozpoczęła pracę nad bajką „PRZEPRODZIĘKUJĘ”, o podstawowych formach grzecznościowych.
A na bajkę „PRZY STOLE…” zapraszają wszystkie kościańskie dzieci GALERIA TEATR I NOVOPOLSKA 29.08. 2022, godz. 18.00 (Nacławska 13).
„PRZY STOLE…
czyli jak jeść, jak pić,
jak kulturalnie żyć”
scen., reż. Janusz Adam Dodot
wyk.: Maciej Dodot, Janusz Adam Dodot
muz.: Marcin Ruszkiewicz
Premiera: Śmigiel, 10.07.2022 r.

 

Najnowsze artykuły