BEZPIECZNE WAKACJE NA WSI. PIKNIK W RACOCIE

Policjanci podczas pikniku, który odbył się w minioną sobotę w Racocie, prowadzili działania profilaktyczne dotyczące m.in. bezpieczeństwa na wsi. Na przygotowanym przez kościańskich policjantów stoisku, można było dowiedzieć się wiele ważnych informacji o bezpieczeństwie, zapoznać się ze sprzętem policyjnym, spotkać Sierżanta Pyrka oraz otrzymać gadżety i materiały edukacyjne.

Kościańscy policjanci wzięli czynny udział w przedsięwzięciu pt. ,,Piknik Produktu Polskiego”. W ramach, którego przygotowali stoisko profilaktyczno-edukacyjne, na które zapraszał Sierżant Pyrek – maskotka Wielkopolskiej Policji. Każdy odwiedzający mógł zabrać materiały profilaktyczne, w tym: odblaski broszurki i ulotki informacyjno-edukacyjne, przymierzyć i zrobić sobie zdjęcie w stroju policyjnym, czy przejść się w alkogooglach. Była również możliwość przećwiczenia udzielania pierwszej pomocy przy użyciu fantoma.

Policjanci w rozmowie z mieszkańcami, którzy pracują w rolnictwie przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych prac, podczas żniw jak i po ich zakończeniu oraz o prawidłowym zabezpieczeniu maszyn celem uniknięcia wypadków w czasie pracy. Szczególną uwagę zwrócono na dzieci i młodzież, która często pomaga przy pracach polowych.

Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione. Nigdy nie zostawiajmy małych dzieci bez opieki! To na dorosłych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo najmłodszych!

Aby uniknąć wypadków, które bardzo często bywają tragiczne w skutkach, pamiętajmy o odpowiednim zaplanowaniu wykonywanych prac, uwzględnieniu przerwy na odpoczynek oraz rozsądnym i poważnym podejściu do zasad bezpieczeństwa. Zróbmy wszystko, aby prace polowe były bezpieczne dla nas i dla naszych dzieci.

Organizatorami Pikniku byli m.in.: byli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

 

Najnowsze artykuły