Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowania została konferencja prasowa z udziałem Wojewody Wielkopolski Michała Zielińskiego oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej Marka Pospieskiego.
Zaprezentowane zmiany wejdą w życie od 1 lipca i będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku. Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy.
Wśród przyjętych rozwiązań znalazło się m.in:
- Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
- Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
- Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
- Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.
- Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
- Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT – do 30 kwietnia
- Preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł
- Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.
- Ustawa pozostawiła bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).
Jak zaznaczył Wojewoda Michał Zieliński:
– wprowadzane zmiany są efektem ciągłych konsultacji ze społeczeństwem i środowiskami eksperckimi. Zlikwidowane zostaną najbardziej kontrowersyjne i problematyczne elementy poprzedniego systemu.
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła też cykl spotkań informacyjnych nt. zmian w systemie podatkowym.
- Pierwsze spotkania odbyły się już w minionym tygodniu
- Spotkania są bezpłatne i odbywają się online,
- Przeznaczone są dla przedsiębiorców, osób zajmujących się obsługą kadr i płac, pracowników, emerytów i rencistów oraz rodziców,
- Terminy kolejnych spotkań znajdą Państwo na stronie: podatki.gov.pl/niskiepodatki
Wszelkie informacje nt. zmian znajdą Państwo na dedykowanej stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki
Dostępna jest również infolinia Krajowej Informacji Skarbowej konsultanci KIS udzielą odpowiedzi na Państwa pytania.
Zadać pytanie ekspertowi można również za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki
Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej – urzędów skarbowych w naszym województwie również udzielą wszelkich informacji nt. „Niskich Podatków”. Zachęcamy do umówienia wizyty w urzędzie skarbowym za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.