ZMIANY PRZY ROZLICZENIU PODATKOWYM ZA 2022 R. DO DOCHODÓW Z CAŁEGO BIEŻĄCEGO ROKU WCHODZĄ OD 1 LIPCA

Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zorganizowania została konferencja prasowa z udziałem Wojewody Wielkopolski Michała Zielińskiego oraz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej Marka Pospieskiego.

Zaprezentowane zmiany wejdą w życie od 1 lipca i będą miały zastosowanie przy rozliczeniu podatkowym za 2022 r. do dochodów z całego bieżącego roku. Ustawa upraszcza i stabilizuje system podatkowy.

Wśród przyjętych rozwiązań znalazło się m.in:

 • Obniżenie stawki PIT z 17 proc. do 12 proc.
 • Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej.
 • Możliwość ponownego wyboru rozliczenia na skali podatkowej przez tych przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy lub ryczałt.
 • Od 1 stycznia 2023 r. wprowadzona zostanie możliwość dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach na maksymalnie trzech płatników oraz rozliczania jej w tytułach, w których dotychczas nie była uwzględniana przez płatników, np. przy umowach zlecenia.
 • Możliwość odliczenia części składek zdrowotnych przez przedsiębiorców na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.
 • Ujednolicenie terminów rocznego rozliczenia PIT – do 30 kwietnia
 • Preferencyjne rozliczenie w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł
 • Szereg innych preferencji prorodzinnych, w tym m.in. zwiększenie kwoty dochodów dziecka bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022 r.), jak również rozdzielenie renty rodzinnej od dochodów rodzica, dzięki czemu dziecko skorzysta z kwoty wolnej.
 • Ustawa pozostawiła bez zmian korzystne rozwiązania, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., w tym m.in. wyższą kwotę wolną (30 tys. zł) i wyższy próg podatkowy (120 tys. zł).

Jak zaznaczył Wojewoda Michał Zieliński:

– wprowadzane zmiany są efektem ciągłych konsultacji ze społeczeństwem i środowiskami eksperckimi. Zlikwidowane zostaną najbardziej kontrowersyjne i problematyczne elementy poprzedniego systemu.

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczęła też cykl spotkań informacyjnych nt. zmian w systemie podatkowym.

 • Pierwsze spotkania odbyły się już w minionym tygodniu
 • Spotkania są bezpłatne i odbywają się online,
 • Przeznaczone są dla przedsiębiorców, osób zajmujących się obsługą kadr i płac, pracowników, emerytów i rencistów oraz rodziców,
 • Terminy kolejnych spotkań znajdą Państwo na stronie: podatki.gov.pl/niskiepodatki

 

Wszelkie informacje nt. zmian znajdą Państwo na dedykowanej stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki

Dostępna jest również infolinia Krajowej Informacji Skarbowej konsultanci KIS udzielą odpowiedzi na Państwa pytania.

Zadać pytanie ekspertowi można również za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie www.podatki.gov.pl/niskiepodatki

 

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej – urzędów skarbowych w naszym województwie również udzielą wszelkich informacji nt. „Niskich Podatków”. Zachęcamy do umówienia wizyty w urzędzie skarbowym za pośrednictwem usługi „Umów wizytę w urzędzie skarbowym”.

 

 

 

 

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Najnowsze artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Skomentuj artykuł. x