GMINNE ZAWODY SPORTOWO – POŻARNICZE

W niedzielne popołudnie, 12 czerwca boisko w Racocie stało się areną zaciętej rywalizacji strażaków z ochotniczych straży pożarnych w Gminnych Zawodach Sportowo – Pożarniczych. Do turnieju rozgrywanego pod czujnym okiem sędziów, powołanych przez st. kpt. Szymona Klemenskiego – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kościanie, stanęło 23 drużyny z jednostek OSP z terenu gminy i miasta Kościan. Sędzią Głównym Zawodów był st. bryg. w stanie spoczynku Jarosław Tomaszewski, a Komendantem dh Grzegorz Stanisławiak.

Rywalizacja sportowo – pożarnicza toczyła się wśród młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz w gronie seniorów. Zawody składały się z dwóch części. Pierwsza to sztafeta, natomiast druga to zadanie bojowe polegające na rozwinięciu linii głównej tworzonej przez dwa odcinki węża do rozdzielacza oraz od rozdzielacza do linii gaśniczych, składających się z dwóch odcinków zakończonych prądownicą. Zawodnicy musieli strumieniem wody trafić w tarczę oraz strącić pachołki z podstaw. Młodzież natomiast swoje ćwiczenia wykonywała zgodnie z regulaminem CTiF. Musieli oni poprawnie wykonać rozwinięcie bojowe oraz pokonać bieg sztafetowy na 400 metrów z przeszkodami.

Klasyfikacja przedstawiała się następująco: w drużynie MDP dziewcząt I miejsce zajęła MDP Stare Oborzyska, zaś II miejsce MDP Racot. W grupie chłopców startowały 4 drużyny i zajęli odpowiednio I – MDP Stare Oborzyska, II – MDP Racot I, III – MDP Racot II oraz IV – MDP Bonikowo.

W grupie seniorów podium zajęli: w drużynie kobiet: I miejsce KDP Racot, II miejsce KDP Stare Oborzyska; zaś w drużynie mężczyzn odpowiednio I OSP Racot, II OSP Turew I, a tuż za nimi OSP Kokorzyn. Podczas zawodów rozegrano start równoczesny dwóch drużyn posiadających najlepsze czasy w ćwiczeniu bojowym w grupie „A” o najlepsze ćwiczenie bojowe o puchar Wójta Gminy Kościan. Puchar zdobyła jednostka z OSP Racot, pokonując rywali z jednostki OSP Turew II.

Przeprowadzane zawody sprawdzają poziom wyszkolenia i umiejętności jednostek OSP. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią był to sprawdzian własnych możliwości, poznanie swoich słabych stron, co pozwala w przyszłości przygotować się lepiej do prawdziwych działań przeciwpożarowych. Poza tym zawody to emocjonująca rywalizacja dla zawodników, a świetne widowisko i zabawa dla widzów.

 

Źródło: Gmina Kościan

Najnowsze artykuły