DZIAŁANIA NURD W POWIECIE KOŚCIAŃSKIM

Wczoraj policjanci ruchu drogowego, na terenie naszego powiatu, prowadzili działania NURD, których celem jest egzekwowanie przestrzegania przepisów w związku z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Podczas działań, pomimo deszczowej pogody, ujawniono 34 wykroczenia.

Chociaż wczorajsza pogoda nie sprzyjała spacerom i przejażdżkom, na drodze można było zaobserwować spory ruch. Przelotne opady deszczu sprawiły, że piesi, rowerzyści, a także kierujący pojazdami spieszyli się, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Powodowało to dodatkowo roztargnienie, sprzyjało popełnianiu wykroczeń oraz sytuacjom niebezpiecznym.

W związku z działaniami policjanci drogówki pełnili służbę w obrębie przejść dla pieszych, ścieżek pieszo – rowerowych oraz miejscach, gdzie kierujący mogą przekraczać dozwoloną prędkość. Na terenie powiatu kościańskiego policjanci ujawnili łącznie 34 wykroczenia drogowe. Najwięcej, bo aż 15 przypadków to wykroczenia, które popełnili rowerzyści. Głównym ich przewinieniem było przejeżdżania przez przejście dla pieszych. Kierujący pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego dopuścili się 8 wykroczeń. Najczęściej było to przekroczenie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. W przypadku pieszych ujawniono 11 wykroczeń i dotyczyły przeważnie przechodzenia przez jednię w miejscach niedozwolonych.

Od początku roku, na terenie powiatu, doszło do 2 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych oraz 4 zdarzeń z udziałem rowerzystów. Do dwóch z nich, doszło w ciągu jednego dnia – 23 maja, na terenie Kościana. Około godziny 11:20 na ul. Października, 85-letnia mieszkanka gm. Kościan, kierując pojazdem Daewoo Tico podczas nieprawidłowego manewru parkowania, najechała na pieszego prowadzącego rower, 83-letniego mieszkańca gm. Kościan. Natomiast około godziny 12:40 na ul. Wyszyńskiego, 58-letni mieszkaniec powiatu grodziskiego, kierując pojazdem Citroen Berlingo najechał na przechodzące po pasach osoby. 68-latka i 69-latek, mieszkańcy gm. Kościan zostali przetransportowani na SOR w Kościanie. Na szczęście, okazało się, że doznali tylko otarć naskórka oraz stłuczeń.

Na drodze nikt ,,nie zwalnia nas z myślenia”. Każdy uczestnik powinien kierować się zasadą ,,ograniczonego zaufania”, ponieważ nigdy nie wiemy co wydarzy się na drodze i jak zachowa się inny uczestniku ruchu drogowego.

Kierujący dojeżdżając do przejść dla pieszych jest zobowiązany zmniejszyć prędkość, zachować szczególną ostrożność, a w przypadku, gdy pieszy znajduje się przy przejściu lub na nim – zatrzymać się.

Pieszy powinien zawsze zatrzymać się przed przejściem i upewnić, że może bezpiecznie przejść na drugą stronę.

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły