AKCJA ,,TRZEŹWY PORANEK” ZAKOŃCZONA TRZEMA NIETRZEŹWYMI KIEROWCAMI.

W środę od wczesnych godzin porannych na drogach powiatu kościańskiego, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Kościanie przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Ich efekt to trzech ujawnionych nietrzeźwych kierowców.

Działania policjantów z Kościana, skierowane były na ujawnianie i eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców, a tym samym na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach. Działania prowadzono 4 maja br. na starej drodze K5, w miejscowości Głuchowo.

Podczas działań policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 580 kierujących pojazdami. W czasie kilku godzin zatrzymano 3 kierujących, w tym jednego mężczyznę, który usiadł za kierownicę będąc w stanie nietrzeźwości oraz dwóch mężczyzn, którzy kierowali pojazdami w stanie po użyciu alkoholu.

Pierwszy z nich został zatrzymany, przez policjantów ruchu drogowego do kontroli, około godziny 06:50 w Głuchowie. 38– letni mieszkaniec pow. kościańskiego kierował motorowerem. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że ma 0,3 promila alkoholu w swoim organizmie.

Drugi zatrzymany, około godziny 07:40, to 48-letni mieszkaniec pow. kościańskiego, kierowca samochodu m-ki Skoda. Badanie stanu trzeźwości wykazało u mężczyzny blisko 0,4 promila alkoholu w jego organizmie.

Natomiast trzeci kierowca, został zatrzymany około godziny 08:10. 39-letni mieszkaniec powiatu kościańskiego, kierował pojazdem Renault Laguna, będąc w stanie nietrzeźwości blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.

We wszystkich przypadkach Policjanci zatrzymali uprawnienia do kierowania. Teraz kierujący odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, grozi:

– grzywna od 2500 zł do maksymalnie 30 tys. zł lub areszt,

– zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Zgodnie z artykułem 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi:

– grzywna, kara ograniczenie wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,

– zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat,

– kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Apelujemy, w dalszym ciągu, do kierowców o rozsądek i rozwagę. Jeżeli nie mamy pewności, co do stanu swojej trzeźwości, nie wsiadajmy za kierownicę! Konsekwencją jazdy z promilami często, oprócz utraty prawa jazdy, jest utrata życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły