POLICYJNY DRON W AKCJI

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościanie, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny przejazd” z wykorzystaniem drona.

To już kolejne działania na terenie powiatu kościańskiego z wykorzystaniem policyjnego drona, skierowane wobec kierujących, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego. Akcja prowadzona była przy przejazdach kolejowych w Starym Bojanowie i Czempiniu.

W momencie, gdy operator drona zaobserwuje na kamerze wykroczenie, przekazuje informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmuje interwencję wobec sprawcy. W wyniku ich działania zostało ujawnionych 10 wykroczeń na przejazdach kolejowych. Ponadto ujawniono kilkanaście wykroczeń drogowych dotyczących braku zapiętego pasa bezpieczeństwa, czy korzystania z telefonu komórkowego w czasie kierowania pojazdem. Na sprawców zostały nałożone mandaty karne. W 1 przypadku zabezpieczono obraz z wideorejestratora na poczet postępowania wyjaśniającego.

Niechlubny rekordzista akcji to 45-letni mieszkaniec gm. Czempiń, który otrzymał mandat w wysokości 2 000 zł, za wjeżdżanie na przejazd kolejowy w momencie, gdy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte.

Działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą kontynuowane.

Dla przypomnienia, od 1 stycznia 2022r. zgodnie z nowym taryfikatorem:

– Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie – mandat karny w wysokości 2000 zł

– Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone – mandat 2000 zł i 4 punkty karne

– Naruszenie przez kierującego pojazdem na przejeździe kolejowym zakazu wjazdu za sygnalizator przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych, lub za inne urządzenie nadające te sygnały – mandat 2000 zł i 6 punktów karnych

– Naruszenie przez kierującego pojazdem zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – mandat 2000 zł i 4 punkty karne.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły