OPIEKA WYTCHNIENIOWA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W JAROGNIEWICACH

W Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach od 1 kwietnia 2022 roku rusza program gwarantujący całodobową opiekę wytchnieniową.

– Opieka, zwłaszcza całodobowa nad bliskimi i nie tylko, bywa naprawdę trudna i męcząca – mówi Katarzyna Michalewicz – dyrektor DPS w Jarogniewicach. – To nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny. Niemożność opuszczenia osoby niesamodzielnej chociażby na chwilę, staje się również sporym utrudnieniem wówczas, kiedy opiekun zmuszony jest wyjść po zakupy, do apteki, albo załatwić sprawy urzędowe. Wyjściem z tej sytuacji, jest skorzystanie z tzw. opieki wytchnieniowej. Ta forma opieki, stanowiąca element pomocy społecznej, daje możliwość pozostawienia na jakiś czas podopiecznego w placówce zajmującej się opieką wytchnieniową – wyjaśnia K. Michalewicz.

Głównym celem uruchamianego w DPS w Jarogniewicach programu „Opieka wytchnieniowa” – Edycja 2022 jest więc wsparcie członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi wytchnieniowej na okres dwóch tygodni. W trakcie pobytu w  Domu Pomocy Społecznej w Jarogniewicach osoba niepełnosprawna będzie mieć zapewnioną profesjonalną opiekę całodobową, wyżywienie, opiekę pielęgniarską i psychologiczną, rehabilitację w zależności od potrzeb, ale również konsultację dietetyczną. W tym czasie opiekun osoby niepełnosprawnej będzie miał możliwość zadbania o swoje zdrowie, rodzinę czy odpoczynek. Opieka wytchnieniowa jest całkowicie bezpłatna. W sprawie pytań na temat możliwości udziału w programie zainteresowanych prosimy o kontakt z Katarzyną Michalewicz, dyrektorem DPS w Jarogniewicach lub Agnieszką Żak, pracownikiem socjalnym Domu. Numer kontaktowy: (61) 28 27 027.  Dom Pomocy Społecznej w Jarogniewicach serdecznie zaprasza do współpracy.

Najnowsze artykuły