20 OSÓB JUŻ ZNALAZŁO SCHRONIENIE W PRZYGOTOWANYM PRZEZ POWIAT DOMU PO SIOSTRACH SZARYTKACH

W przygotowywanym przez Powiat dla potrzeb uchodźców domu po Siostrach Szarytkach będzie mogło przebywać i znajdzie schronienie łącznie 60 osób.

Dostosowanie domu do tego, by mogły w nim zamieszkać osoby, to duże wyzwanie logistyczne. Dom ma powierzchnię około 600 metrów kwadratowych. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy: pracowników starostwa, powiatowych jednostek, osób prywatnych, w tym prywatnych firm budowlano – remontowych, także spoza powiatu udało się go pomalować i odświeżyć w ciągu 2 dni. Wszystkie osoby zaangażowane w przystosowanie obiektu pracują do nocy. Otrzymaliśmy od darczyńców trochę mebli i sprzętu domowego. Starostwo Powiatowe w Kościanie wspólnie z firmą Creaton i Kołami Łowieckimi z powiatu zakupiło łóżka. Łózka dotarły dziś.

Jeden poziom domu już jest zamieszkany. Pierwszymi mieszkańcami domu, już w zeszłym tygodniu, była 5-osobowa rodzina z dziećmi. Udało się dla nich znaleźć dom na terenie powiatu u mieszkanki, która zgłosiła chęć przyjęcia uchodźców.

Do Starostwa Powiatowego w Kościanie zgłosiło się wiele osób, które zadeklarowały chęć przyjęcia uchodźców. Z naszych obserwacji wynika jasno, że tych miejsc może zabraknąć.

Dziś, tj. w poniedziałek 7 marca, w domu po Siostrach Szarytkach schronienie znalazło już 20 osób. Kolejnych 20 jedzie do nas i spodziewamy się ich w każdej chwili.

Osoby, które do nas przyjechały dotarły do Kościana dzięki pomocy prywatnych osób, które np. pojechały na granicę i chciały zabrać kogoś do siebie, a okazało się, że potrzeby są dużo większe. Inne osoby przyjechały tu dzięki pomocy Ukraińców, którzy pracują w naszym powiecie.

Jeśli ktoś chciałby przynieść np. jedzenie czy słodycze to lepiej jak przyniesie jeden rodzaj produktu w większej ilości. Produkty można przynosić bezpośrednio do domu po Siostrach Szarytkach.

 

Źródło: Powiat Kościański

Najnowsze artykuły