PODSUMOWANIE DZIAŁAŃ NURD

Wczoraj policjanci ruchu drogowego, na terenie całego kraju, prowadzili działania NURD, których celem jest egzekwowanie przestrzegania przepisów w związku z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Na terenie powiatu kościańskiego ujawniono 52 wykroczenia.

Chociaż wczorajsza pogoda nie sprzyjała spacerom i przejażdżkom, na drodze można było zaobserwować spory ruch. Wiejący wiatr, a także przelotne opady sprawiły, że piesi, rowerzyści, a także kierujący pojazdami spieszyli się, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Powodowało to dodatkowo roztargnienie, sprzyjało popełnianiu wykroczeń oraz sytuacjom niebezpiecznym.

W związku z działaniami policjanci drogówki pełnili służbę w obrębie przejść dla pieszych, ścieżek pieszo – rowerowych oraz miejscach, gdzie kierujący mogą przekraczać dozwoloną prędkość. Na terenie powiatu kościańskiego policjanci ujawnili łącznie 52 wykroczenia drogowe. Najwięcej, bo aż 27 przypadków to wykroczenia, które popełnili jednak piesi. Głównym ich przewinieniem było przechodzenie przez jednię w miejscach niedozwolonych. Kierujący pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego dopuścili się 17 wykroczeń. Najczęściej było to przekroczenie dozwolonej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. W przypadku rowerzystów ujawniono 8 wykroczeń i dotyczyły przeważnie przejeżdżania przez przejście dla pieszych.

Warto przypomnieć, że uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności: szczególnej ostrożności i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi, którzy przy wypadku i kontakcie z nadwoziem pojazdu zawsze przegrają. Ostrożny pieszy to taki, który podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, pamięta o obserwacji pojazdów upewniając się czy kierowca prawidłowo reaguje na jego obecność na drodze. Co istotne kierujący pojazdem widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych powinien, zgodnie z przepisem, zmniejszyć prędkość, a zwiększyć uwagę.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły