ZATRZYMANI KIEROWCY ,,NA PODWÓJNYM GAZIE”.

W miniony weekend policjanci wyeliminowali z dróg powiatu kościańskiego dwóch nieodpowiedzialnych kierujących na tzw. ,,podwójnym gazie”. Jeden z nich kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości ponad 2,5 promila alkoholu, drugi w stanie po spożyciu alkoholu.

Nie masz pewności, czy twój stan pozwala na prowadzenie pojazdu? Nie wsiadaj za kierownice! Nawet niewielka ilość alkoholu sprawia, że nasza zdolność reakcji i umiejętności prowadzenia spada. To, że ktoś czuje się dobrze i sądzi, że jest już ,,trzeźwy” nie daje mu żadnej gwarancji. Reakcja człowieka na alkohol jest uzależniona od jego indywidualnych predyspozycji, dlatego czas potrzebny do całkowitego wydalenia alkoholu u każdego będzie inny. Spożywając alkohol, nawet dzień wcześniej, powinieneś sprawdzić stan swojej trzeźwości. Praktycznie na każdej stacji paliw znajduje się urządzenie do sprawdzenia stanu trzeźwości. Można także kupić alkomat na własny użytek, należy jednak pamiętać o tym, że każde urządzenie trzeba co jakiś czas aktualizować.

Osoba, która kieruję pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie stanowi ogromne zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Może doprowadzić do zdarzenia drogowego, gdzie ktoś zostanie ranny lub poniesie śmierć. Takie nieodpowiedzialne zachowanie wiąże się również poważnymi konsekwencjami prawnymi, o czym przekonali się dwaj mieszkańcy powiatu kościańskiego.

11 lutego po godzinie 22:00 w Kościanie na al. Kościuszki policjanci otrzymali zgłoszenie o kolizji dwóch pojazdów. Na miejscu ustalili, że 27- letni obywatel Ukrainy, mieszkający na terenie gm. Śmigiel, kierując pojazdem Renault w wyniku nieprawidłowego manewru cofania najechał na zaparkowany pojazd Suzuki. W trakcie badania trzeźwości mężczyzny okazało się, że kierował będą w stanie nietrzeźwości 1,21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu tj. ponad 2,5 promila. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Odpowie za spowodowanie kolizji oraz prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Wczoraj około godziny 13.20 w miejscowości Zbęchy Pole, w ręce policjantów z Posterunku Policji w Krzywiniu, wpadł kierujący VW Passat. W trakcie kontroli, 37 – letniego mieszkańca gm. Krzywiń, urządzenie kontrolno-pomiarowe wykazało 0,30 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna tłumaczył się, że pił dzień wcześniej i czuł się dobrze. Nie sprawdził jednak w żaden sposób stanu swojej trzeźwości i wsiadł za kierownicę pojazdu. Kierowcy zostało zatrzymane prawo jazdy. Odpowie za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu, za co grozi mu kara aresztu albo grzywny nie mniejszej niż 2500 złotych, a także zakaz kierowania pojazdami.

Niestety na drodze nadal można spotkać wielu nieodpowiedzialnych kierowców. Od początku lutego kościańscy policjanci zatrzymali czterech kierujących pojazdami wbrew zakazowi oraz jedną kierująca, która nie posiadała uprawnień do prowadzenia samochodu. Zgodnie z nowym taryfikatorem za prowadzenie bez wymaganych uprawnień grozi kara grzywny od 1500 zł lub areszt oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast kierowanie pojazdem mechanicznym wbrew zakazowi wydanemu przez Sąd stanowi przestępstwo, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły