ZAKOŃCZYŁ SIĘ PIERWSZY ETAP REMONTU

Zakończył się pierwszy, duży etap remontu elewacji reprezentacyjnego budynku w Kościanie przy al. Tadeusza Kościuszki, w którym mieści się Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta Kościana. Przez całą tegoroczną wiosnę i lato mogliśmy przyglądać się temu jak zmienia się i pięknieje zabytkowy budynek siedzib urzędów. Długo oczekiwany remont elewacji tego budynku to bez wątpienia istotny etap w historii gmachu, który od początku swego istnienia, a najstarsza jego część jak pokazują dostępne dokumenty została wybudowana w 1880 roku, był związany z losami i zawiłościami administracji na Ziemi Kościańskiej. Przetarg ogłaszało i za realizację inwestycji było odpowiedzialne Starostwo Powiatowe w Kościanie. Umowę w imieniu Zarządu Powiatu Kościańskiego Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański i Michał Jurga, Członek Zarządu Powiatu Kościańskiego podpisali 16 lutego 2021 roku. Przetarg wygrał Zakład Budowlano – Sztukatorski Konserwacja Zabytków Mariana Domanieckiego z Poznania.

– Podpisywaliśmy umowę z nadzieją na to, że budynek który symbolizuje naszą wspólnotę samorządową wreszcie wypięknieje – przyznaje Henryk Bartoszewski. – Mieliśmy rację. Wybraliśmy świetnego wykonawcę. To, co szpeciło, wreszcie zdobi. Remont pokazał, że ten historyczny budynek może być ozdobą miasta i powiatu. Cieszę się, że cel, który sobie na początku kadencji postawiłem udało się zrealizować – podkreśla starosta. – To jeszcze nie koniec prac. Będziemy je kontynuować w przyszłym roku. Mam nadzieję, że tak jak do tej pory będzie nas w tym ważnym zadaniu wspierał samorząd miasta Kościana z burmistrzem Piotrem Ruszkiewiczem na czele – podsumowuje H. Bartoszewski, Starosta Kościański.     

Prace remontowe trwały pół roku. Wyremontowano elewację na południowej, wschodniej – frontowej i północnej ścianie, a także na ścianach z tyłu budynku, przy dużym parkingu dla klientów. W pierwszej fazie prac  oczyszczano ściany, skuwano tynki i oczyszczano elementy sztukatorskie elewacji, które zostały uzupełnione i naprawione. Podczas usuwania zewnętrznej warstwy tynków pojawiły się elementy dekoracyjne, których wcześniej nie było widać. Odtworzono boniowanie ścian. Odsłonięto przykryty tynkiem dekoracyjny gzyms. Odzyskała blask dekoracja rzeźbiarska głowic wieńczących pilastry nad głównym balkonem budynku. Renowacja elewacji to żmudna praca wymagająca od fachowców precyzji i uwagi. Dzięki niej blask odzyskały sztukateryjne listwy wokół okien i gzymsy. Zmieniono posadzki na balkonach i przy głównym wejściu. Wyremontowano i zabezpieczono zabytkowe kraty okienne. Wymieniono i wyremontowano drzwi. Ostatni duży etap prac obejmował remont elewacji w łączniku między budynkami. Remont także i w tym miejscu budynku odsłonił dawno zabrudzone i przykryte elementy dekoracyjne elewacji. Łącznik powstał przed I wojną światową i pierwotnie pozwalał staroście kościańskiemu na przejście z mieszkania do starostwa bez konieczności wychodzenia z budynku. Odbudowano także schody z ogrodu prowadzące do dawnego mieszkania starosty kościańskiego.

Łączny koszt prac to 1 mln 220 tys. złotych brutto. Inwestycja była finansowana wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Kościanie i Urząd Miejski Kościana.

 

 

źródło: Powiat Kościański

Najnowsze artykuły