CHCIELI UDZIELIĆ POMOCY, A PRZECIWDZIAŁALI NIEBEZPIECZEŃSTWU.

W minioną sobotę w godz. między 19, a 20 doszło do zatrzymania dwóch nietrzeźwych kierujących. W obu przypadkach, pierwsze działanie wobec nietrzeźwych podjęli świadkowie, którzy uniemożliwili im dalszą jazdę, a tym samym udaremnili powodowanie dalszego zagrożenia w ruchu drogowym.

Około godz. 19:23, na drodze ekspresowej, w rejonie węzła Śmigiel Północ, na poboczu zatrzymał się samochód marki Citroen Saxo, zza kierownicy którego, na jezdnie wytoczył się mężczyzna. Mężczyznę tego  sprowadziły na pobocze dwie kobiety: 34-letnia mieszkanka gm. Wielichowo oraz 33-letnia mieszkanka Śmigla. Od dłuższego czasu jechały za pojazdem kierowanym przez mężczyznę i obserwowały jak bez włączonego oświetlenia pojazdu, jedzie od jednej, do drugiej krawędzi jezdni , parokrotnie doprowadzając niemal do zderzenia pojazdów. Swoje spostrzeżenia przekazywały na nr alarmowy 112, gdzie także poinformowały o miejscu zatrzymania się, niebezpiecznie zachowującego się kierowcy. Podczas swojej mowy prowadzonej bełkotliwie i łamaną polszczyzną,  tłumaczył, że był jedynie pasażerem tego pojazdu.  Jednocześnie wyrzucił na pobocze trzymane w ręku kluczyki od auta. Kobiety oczekując na przyjazd służb, uspakajały kierującego, z którego ust wyczuwalna była woń alkoholu. Przybyli na miejsce policjanci wylegitymowali kierowcę, którym okazał się być; 44-letni obywatel Gruzji i poddali go badaniu  trzeźwości, które wykazało 2,35 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Mężczyznę tego zatrzymano do czasu wytrzeźwienia i wyjaśnienia sprawy. Pojazd przekazano na parking depozytowy.

Około godz,19:25, na drodze biegnącej przez miejscowość Gierłachowo, kierujący pojazdem Audi A6 najechał na słup lampy ulicznej. Na sytuację tą zareagowali dwaj jadący z przeciwnego kierunku,  21 i 22- letni mieszkańcy gm. Krzywiń, którzy byli świadkami tego zdarzenia.  Pośpieszyli do kierującego, który był jedyną osobą w Audi, aby udzielić mu pomocy. Okazało się, że ta osoba nie potrzebuje pomocy, w jej oddechu wyraźnie wyczuli woń alkoholu. Następnie wyjęli ze stacyjki pojazdu kluczyki, czym uniemożliwili kierowcy dalszą jazdę. Wezwali na miejsce mundurowych, którzy wylegitymowali kierowcę. Okazał  się nim: 42-letni  mieszkaniec gm. Krzywiń.  Badanie  trzeźwości  wykazało 2,41 promila alkoholu w organizmie mężczyzny. Mężczyznę tego zatrzymano do czasu wytrzeźwienia i wyjaśnienia sprawy, a jego pojazd zabezpieczono na parkingu depozytowym.

Nie często zdarza się tak, że chcemy zauważyć niebezpieczeństwo. Lęk, wygoda, pośpiech, czy obawa o siebie, powoduje niejednokrotnie, że wolimy nie dostrzec potrzeby zaangażowania się. Tak jednak nie stało się w opisanych powyżej przypadkach. Cztery postronne osoby zainteresowały się niebezpiecznym zachowaniem kierujących. Po unieruchomieniu ich pojazdów, starały się pomóc kierowcom, a kiedy okazało się, że ta pomoc jest niepotrzebna, udaremniły im dalszą jazdę.

Komendant Powiatowy Policji w Kościanie serdecznie dziękuje zaangażowanym osobom za wzorową postawę obywatelską.

 

Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły