UWAGA OSZUST!

Seniorzy to szczególna grupa obywateli, która jest narażona na działania różnych przestępców. Na terenie województwa wielkopolskiego w ostatnim czasie nasiliła się liczba przypadków oraz prób oszustw m.in. metodą na ,,policjanta”. Okazuje się jednak, że nie tylko osoby starsze są narażone na działanie oszustów. Ofiarą może stać się każdy z nas nie zależnie od wieku.

W tej sytuacji niezwykle istotne są więc wszystkie elementy wiedzy, które policja i służby publiczne mogą przekazać obywatelom. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie społeczeństwu, że problem może dotyczyć każdego z nas.

Dzielnicowi KPP Kościan w dniu dzisiejszym oraz w kolejnych kilku dniach, będą rozwieszać i znosić wśród mieszkańców ulotki i plakaty, aby zapobiec oszustwom.

Najczęstszym sposobem oszustów wobec osób starszych jest w ostatnim czasie metoda ,, na policjanta”: dzwoni lub przychodzi do nas osoba, która podaje się za policjanta. Twierdzi ona, że prowadzone jest jakieś postępowanie i musi on przekazać pieniądze na działanie policji lub po to aby ,,rzekomy policjant” mógł je zabezpieczyć.

Nie dajmy się oszukać, metody mogą się zmienić, ale cel pozostaje ten sam- wyłudzenie jak największej ilości pieniędzy.

Oto kilka porad i ostrzeżeń przygotowanych przez kościańskich Policjantów:

JAK UNIKNĄĆ TAKICH SYTUACJI?

  1. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu lub przyjścia osoby nieznajomej z prośbą o pieniądze , udzielenie pożyczki należy zawsze:
  • Poinformować o takiej sytuacji Policję.
  • Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.
  • Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
  1. Potwierdzić informację u członków rodziny. Wszystkie opowiadane przez oszustów historie, to najczęściej twór ich wyobraźni, nie mający żadnego pokrycia w rzeczywistości.
  2. Oszuści coraz częściej oszukują na. „policjanta”.  Dzwonią i podają się za policjanta ścigającego  przestępców i proszą o przekazanie pieniędzy, aby sprawców zatrzymać. Informują również, że po „akcji” pieniądze wrócą do właściciela. Informujemy, że żadne tego typu działania Policji nie są organizowane.
  3. Sprawcy mogą również próbować dostać się do mieszkania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju towarów lub zaoferowania tańszego abonamentu, np. za telefon lub prąd. Pamiętajmy, aby wszystkie umowy zawierać bezpośrednio w lokalu przedsiębiorstwa, daje nam to możliwość weryfikacji pracownika. Ważną informacją dla nas jest to, że w ciągu 14 dni możemy odstąpić od umowy zawartej na odległość (telefonicznie) lub poza lokalem przedsiębiorstwa.
  4. We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.
  5. Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania.

Najnowsze artykuły