KWIATY BEZ ZAPŁATY

Kilka dni temu kościańscy policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej w Kościanie materiał w sprawie serii oszustw, jakich dopuścił się mieszkaniec Kościana wobec licznych podmiotów gospodarczych na terenie naszego powiatu oraz powiatu leszczyńskiego.

Sprawa rozpoczęła się pod koniec marca 2021 roku, kiedy do komendy policji w Kościanie zgłosiła się właścicielka jednej z kościańskich kwiaciarni. Kobieta zawiadomiła wówczas o oszustwie, które polegało na tym, że sprawca odbierając swoje telefoniczne zamówienie na bukiet kwiatów oraz art. dekoracyjne, nie zapłacił za nie. Z ustalonych okoliczności wynika, że zamówiony dzień wcześniej towar, mężczyzna odbierał tuż przed zamknięciem kwiaciarni. Miało to, odbywać się to w atmosferze nerwowości i pośpiechu. W momencie  odbioru zamówionych kwiatów za kwotę 290 zł,  zabrał także pluszowego misia za kwotę 278 zł oraz dekoracyjną świecę za 139 zł. Wzbudził przy tym zaufanie właścicielki kwiaciarni do tego stopnia, iż wyraziła zgodę, aby za zabrany towar, dokonał przelewu na konto kwiaciarni. Mężczyzna  przy tym miał pozostawić dane swojej firmy, wraz z telefonem kontaktowym. Zapłata za zabrane towary nigdy nie nastąpiła i urwał się także kontakt telefoniczny.

Realizując podobny scenariusz, mężczyzna oszukał także właściciela jednej z leszczyńskich kwiaciarni, od którego wyłudził kwiaty i art. dekoracyjne za łączną kwotę 660 zł oraz właściciela leszczyńskiej hurtowni art. chemicznych, z której na podstawie sfałszowanego potwierdzenia dokonania przelewu, zabrał i przywłaszczył towar za kwotę ponad 1700 zł.

W toku czynności ustalono, iż ofiarą oszusta padła także mieszkanka gm. Osieczna, która zleciła mu roboty porządkowe po przeprowadzonym remoncie w siedzibie swojej firmy. Po wykonaniu pierwszych prac, mężczyzna otrzymał za nie zapłatę i pobrał zaliczkę na poczet następnych. Zaoferował też sprzedaż,  prezentowanego na miejscu urządzenia do ozonowania powietrza. Od właścicielki pobrał dodatkowo kwotę 1000 zł na zrealizowanie tego  zakupu. Po kilku dniach dostarczył urządzenie, jednak zupełnie inne, o dużo gorszych parametrach. Więcej już nie pojawił się w tym zakładzie i nie wykonał opłaconych wcześniej prac.

Sprawcę oszustw, 31-letniego mieszkańca Kościana zatrzymano oraz przedstawiono zarzuty na okoliczność popełnionych przestępstw. Odzyskano pluszaka oraz dekoracyjną świecę.

W złożonych przez niego wyjaśnieniach, policjanci usłyszeli, że  działanie na szkodę dużo większej nawet liczby kwiaciarni, podyktowane było jego potrzebą obdarowania kwiatami swojej partnerki, bez względu na to, czy dysponował odpowiednimi środkami finansowymi, czy też nie.

Za popełnione oszustwa mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności, a za posłużenie się sfałszowanym dokumentem grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Mariusz Wojciechowski
Źródło: KPP Kościan

Najnowsze artykuły