X GRA MIEJSKA ZAPLANOWANA NA 2 PAŹDZIERNIKA 2021

Na 2 października br. w Kościanie zaplanowana jest X edycja powstańczej gry miejskiej „Kryptonim Wolność”. Ze względu na obostrzenia nie mogła odbyć się w lutym, mamy nadzieję że uda się ją bezpiecznie przeprowadzić w tym nowym terminie. Tego dnia Kościan zmieni się w powstańcze miasto sprzed ponad wieku, dziesiątki rekonstruktorów przypomną życie z początku XX wieku, ożyją koszary 37. pułku fizylierów, patrole pruskiego zaborcy przejmą kontrolę nad miastem. Gra nawiązuje do brawurowej akcji pod kryptonimem “Wolność”, przeprowadzonej w nocy z 29 na 30 grudnia 1918r. przez Kościańską Rezerwę Skautową, gdy młodzi skauci wyzwolili miasto bez jednego wystrzału. Przypomina podchody, czy też bieg na orientację z elementami łamigłówek, szarad i fabułą odnoszącą się do historycznych wydarzeń, które mają bawić, ale i uczyć, jednocześnie upamiętniając historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Plan miasta zamieni się w planszę do gry, a uczestnicy będą musieli wykonać specjalnie przygotowane dla nich w tym dniu zadania. Tajne instrukcje i inscenizacje przeniosą graczy w klimat konspiracji, ale też pomogą w pokonywaniu wielu czekających na nich misji. Uczestnicy będą musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Logiczne myślenie, wiedza na temat miasta, jak i wspólna praca zespołowa będą dodatkowym atutem. Będą rekonstrukcje, karabiny, armaty, samochód pancerny z epoki, zabytkowe drezyny, tyrolka, ale przede wszystkim zabawa z historią w tle.  Termin tegorocznej gry przypadnie w 82. rocznicę rozstrzelań zasłużonych obywateli pod ratuszem w Kościanie 2 października 1939 r., do czego nawiązywać będą także jej elementy.

Grę przeprowadzą rekonstruktorzy zeStowarzyszenia im. “Kościańskiej Rezerwy Skautowej”, grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych. Współorganizatorem jest Gmina Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Wojewódzkie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie i instytucje kościańskie. Szczegóły i pierwsze wskazówki na miejskiej witrynie internetowej http://www.gramiejska.koscian.pl/ i plakatach.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież, jak również dorosłych, do podjęcia wyzwania i udziału w żywej lekcji historii oraz sprawdzenia się w roli powstańca! 

 

Najnowsze artykuły